Vyzerá to tak, že konšpirátori a ďalšie entity zo slovenskej dezinfoscény si cez sviatky poriadne oddýchli, a teraz sú pripravení pokračovať v zdieľaní nebezpečných hoaxov. Internetom sa totiž šíri správa, že bežne dostupný liek, ktorý je štandardnou výbavou domácej lekárničky, môže zabíjať.
Na túto nepravdivú správu dnes upozornila Polícia Slovenskej republiky na svojej FB stránke Hoaxy a podvody.
Môže Nurofen zabíjať?
Rýchlosť, akou sa šíri tento hoax, je ešte vyššia, než rýchlosť účinku tohto bežne používaného a bezpečného lieku. Nurofen obsahuje liečivo ibuprofén a radí sa medzi analgetiká – teda lieky na tlmenie bolesti. Bežne sa preto používa pri tíšení bolesti hlavy, zubov, chrbtice či pri menštruačných bolestiach. Rovnakú účinnú látku (ibuprofén) obsahuje napr. aj nemenej známy Ibalgin.
8. januára sa však na Facebooku objavil príspevok od istej Eleny Caraghiaur, ktorý má do dnešného dňa viac ako 30-tisíc zdieľaní. V poste sa píše, že Nurofen obsahuje oxid grafénu, ktorý údajne spôsobuje „náhle úmrtia“.
Polícia Slovenskej republiky sa preto rozhodla osloviť Luciu Balážikovú z komunikačného oddelenia ŠÚKL. Odborné odpovede pre ňu vypracovali odborníčky zo sekcie registrácie liekov.
Ide o nebezpečný hoax
Ich odpoveď je veľmi jasná: Nurofen celkom určite neobsahuje oxid grafénu. Ako odborníčky uviedli vo svojom stanovisku: „Oxid grafénu nie je pomocná látka a nevieme o žiadnom lieku, v ktorom by sa táto látka nachádzala.“
Domnievajú sa pritom, že šíritelia tohto hoaxu si myslia, že spomínaná látka je použitá na tlač názvu lieku na samotnú tabletu. To však nie je pravda: „Súčasťou potlače tablety (čierny nápis) je oxid železitý čierny. Oxidy železa (čierny, červený, žltý) sa bežne používajú ako farbivo na potlač tabliet. Takže ide o štandardnú pomocnú látku vo farmaceutickom priemysle. Využíva sa tiež v potravinárstve.“
Temnými útrobami internetu sa dokonca šíri video, ktoré má dokazovať, že tablety Nurofenu „magnetizujú“ – rovnako ako sa počas vakcinácie objavovali videá, kde sa konšpirátori snažili verejnosť presvedčiť o tom, že po zaočkavaní sa z človeka stane pomaly chodiaci magnet.
ŠÚKL dopĺňa: „Fakt, že neznáma osoba na domácom videu povie, že čierna bodka je oxid grafénu, alebo pokojne aj kakao, či čierny čaj, nemá absolútne žiadnu informačnú hodnotu. Magnetizácia je vlastnosťou železa, ktorého molekuly sú obsiahnuté v čiernom oxide železitom, ktorý sa nachádza v potlači lieku.“
Záver je teda jasný a veľmi jednoduchý: pokiaľ doma máte Nurofen, určite sa ho nemusíte báť. Pri každom lieku dostupnom v lekárni sa robia obsiahle predklinické a klinické testovania, v rámci ktorých sa zaručí, že jeho používanie je v odporúčanom množstve absolútne bezpečné.
Nahlásiť chybu v článku