Počas druhej svetovej vojny si ľudia naozaj vytrpeli mnoho. Koncentračné tábory a popravy boli na každodennom poriadku. Smrť jednoducho číhala na každom kroku. Podobný osud zastihol aj českú obec Lidice. Viete čo sa s ňou stalo?
Pred tragédiou
V čase druhej svetovej vojny nebola situácia priaznivá najmä kvôli atentátu na Reiharda Heidricha, ktorý následkom zranení podľahol. Novým ríšskym protektorom sa chcel stať K.H. Frank. Svojou obrovskou túžbou a horlivosťou chcel dokázať, že je hodný stať sa jeho nástupcom. Dopomohol tomu aj milostný list, ktorý dostala zamestnankyňa továrne. Aj napriek tomu, že s atentátom nemal nič spoločné, začalo sa konať. Všetky tieto udalosti a skutočnosti stačili na to, aby sa pomsta s Lidicami uskutočnila poriadne.
Zrovnanie Lidic so zemou bola násilná udalosť, pri ktorej bola obec úplne zničená a ľudia, ktorí v nej žili boli popravení alebo odsunutí do koncentračných táborov. Teror začal 9. júna 1942. Lidice boli obkľúčené jednotkami SS a nikto nemohol z obce odísť.
Starosta bol prinútený odovzdať všetky obecné cennosti a obyvatelia už pred polnocou museli vyjsť zo svojich domovov. Muži, ktorí boli starší ako 15 rokov, boli zhromaždení v pivnici na Horákovom statku. Ráno 10. júna 1942 prišiel do Lidic aj K.H. Frank. Ženy a deti boli najskôr umiestnené v miestnej škole, no neskôr ich autobusmi prepravili do telocvične gymnázia. Smrť na mužov čakala na statku. Najskôr ich zoradili po piatich, neskôr desiatich na lúku, a tam ich zastrelili. Celkovo ich bolo 173. Najstarší mal 84 rokov a ten najmladší len 14. Všetky domy, kostoly, škola a ostatné budovy boli poliate benzínom a zapálené. V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch sa dielo skazy začalo dokončovať. Stromy boli úplne zlikvidované, zbytky vypálených budov boli vyhodené do vzduchu, dokonca bolo posunuté aj koryto rieky, aby nič nezostalo v pôvodnom stave. Lidice mali byť iba holé pole a názov obce vymazaný zo všetkých máp.
184 žien, ktoré boli odtrhnuté od svojich detí, bolo prevezených do koncentračného tábora. Podobný osud čakal aj na deti. Celkom prišlo o život 340 obyvateľov (192 mužov, 60 žien, 88 detí). Zločiny pobúrili celý svet. Niektoré mestá a obce v USA, Mexiku či Brazílií sa pomenovali ako Lidice, dokonca sa narodeným deťom dávali totožné mená.
Po oslobodení bolo mesto pietne upravené a na tretie výročie sľúbila československá vláda Lidice obnoviť. Začiatkom 50. rokov vyrástli nové Lidice so 150 novými domami. Územie starých Lidic bolo vyhlásené ako národná kultúrna pamiatka.
História nám môže ukázať veľa dobrého. Ale vo svojej pamäti má, bohužiaľ, aj také príbehy, udalosti a činy, ktoré by mali byť všetkým na výstrahu.
cs.wikipedia.org
Nahlásiť chybu v článku