Slovo Boh označuje pre veriacich najvyššiu bytosť, ktorá má na svedomí stvorenie nášho sveta. Doteraz sa tento termín spájal najmä s mužským pohlavím, čo je však v kruhoch anglikánskej cirkvi v súčasnosti na pretrase. Rokovania o tom, že všemohúci spasiteľ by mal byť gender neutrálny, začínajú už tento týždeň, píše The Guardian.
Liberálni kresťania v Anglicku začali žiadať od Anglikánskej cirkvi (Church of England), aby zmenili v ponímaní ľudí pohlavie Boha. Cieľom je, aby sa označenie pre najvyššieho spasiteľa pre veriacich zmenilo na genderovo neutrálne, teda bez označenia pohlavia.
Táto téma sa dostávala v posledných rokoch stále viac do povedomia, keďže viacero progresívnych a liberálnych členov cirkvi začalo hovoriť o tom, že sväté písmo aj kresťanstvo v podstate podporujú sexizmus a diskrimináciu žien.
Označenie je vraj nepresné
Problém je v označovaní Boha primárne v mužskou rode, čo má byť teologicky nesprávne a nepresné. Boh by sa totiž podľa liberálnych veriacich z Anglicka nemal označovať konkrétnym pohlavím. Opak si myslia konzervatívci, ktorí nemajú záujem debatovať o možnej zmene označenia Boha ako pohlavne neutrálneho termínu.
„Boh nemôže byť zmenený z označenia „otec“ len tak na „matka“. Ani len zmena pohlavia, či premenovanie na „rodič“ nie je možné, pretože takéto zmeny sa v cirkvi proste nevykonávajú,“ povedal na túto tému reverend Ian Paul pre Dazzed.
Hovorca Generálneho zhromaždenia Anglikánskej cirkvi dodal, že osoba Boha nie je v čítaniach a knihách z ďalekej minulosti konkrétne označená ako muž, respektíve žena, no dnešné učenie o náboženskom stvoriteľovi sveta to vraj neodráža podľa predstáv. Očakáva, že aj táto téma bude predmetom diskusie na blížiacom sa Generálnom zhromaždení, ktoré je, mimochodom, najvyšším legislatívnym orgánom celej Anglikánskej cirkvi.
Zmena príde len ťažko
Členovia arcibiskupskej komory tvrdia, že k žiadnej zmene však pravdepodobne nedôjde, pretože označenie Boha je veľmi silno zakotvené vo všetkých spisoch a archívoch. Navyše, snahu o zmenu Boha na genderovo neutrálnu osobnosť označili za prácu teologických feministiek.
Nahlásiť chybu v článku