Foto: Profimedia (AFP)

Zoologické záhrady sa neraz stávajú témou búrlivých diskusií.

Niektorí ľudia ich obhajujú a tvrdia, že o zvieratá je tam dobre postarané. Iní sa zas o zdravie a blaho uväznených zvierat obávajú. Niet totiž pochýb o tom, že nie každá zoologická záhrada si svoje povinnosti voči zvieratám plní tak, ako by mala.

Článok pokračuje pod videom ↓

Levy sú choré a vychudnuté na kosť

Ako informuje portál LAD Bible, medzi zoologické záhrady, ktoré svojich zverencov kruto zanedbávajú, jednoznačne patrí zoologická záhrada v Sudáne. Zvieratá sú vychudnuté na kosť a ľudí ich žalostný stav natoľko zasiahol, že sa rozhodli spustiť kampaň na záchranu afrických levov z miesta, ktoré sa pre ne stalo peklom na Zemi.

Foto: Profimedia (AFP)

Zvieratá sa nachádzajú v klietkach v parku Al-Qureshi v hlavnom meste Sudánu Chartúm. Skupinka niekoľkých levov údajne nežrala už celé týždne, keďže ošetrovatelia v zoologickej záhrade ich nemajú čím nakŕmiť. Cieľom kampane, ktorá na internete upútala pozornosť mnohých, je teda zvieratá čo najskôr z biednych podmienok dostať a postarať sa o to, aby mali kvalifikovaných ošetrovateľov a pravidelnú stravu.

Za kampaňou na záchranu levov s názvom #Sudananimalrescue stojí Osman Salih, ktorý sa v príspevku na Facebooku vyjadril, že pohľad na zúbožené zvieratá ním hlboko otriasol. Levom spod kože vytŕčali všetky kosti a vyzeralo to, že už dlho neprežijú. Salihovo podozrenie sa neskôr potvrdilo, jedna samica leva bola na tom natoľko zle, že napokon umrela. Neskôr však v ďalšom príspevku informoval, že ďalšia samica sa pomaly zotavuje a aj samec je na tom pomerne dobre.

Zvieratá boli zanedbané niekoľko týždňov

Veterinári, ktorí zvieratá vyšetrovali, sa vyjadrili, že stav zvierat sa zhoršoval postupne a zanedbané museli byť už niekoľko týždňov, levy následkom hladovania stratili až dve tretiny svojej váhy. Manažér parku, kde sa levy nachádzali sa bráni a pre AFP sa vyjadril, že je extrémne náročné starať sa o ne a kŕmiť ich. Dodáva, že nie vždy má park pre levy dostatok jedla a musí ho kupovať z vlastných peňazí.

Foto: Profimedia (AFP)

Pre agentúru sa vyjadril aj jeden z ošetrovateľov, Moataz Mahmoud. Ten tvrdí, že levy sú choré, preto sa zdá, že sú podvýživené. Podľa Saliha sa do parku okamžite vybrali ľudia, ktorí boli levom ochotní poskytnúť potrebnú pomoc a v súčasnosti sa pre ne hľadá nový domov. Našli sa dokonca aj dobrovoľníci, ktorí pre levy doniesli mäso a podarilo sa zaistiť aj pravidelnú dodávku potravy z miestneho bitúnku.

Dobrá správa je, že organizácia FOUR PAWS International vyslala do parku pomoc a nielen tu, ale aj v iných zoologických záhradách bude trénovať ošetrovateľov, ktorí sa budú vedieť o zvieratá patrične postarať. Agentúra AFP uvádza, že africké levy patria medzi zraniteľné druhy zvierat. Medzi rokmi 1993 až 2014 ich počet poklesol o 43 percent a v súčasnosti ich žije už len približne 20 000.

LAD Bible
Uložiť článok

Najnovšie články