Údaje vedcov, zistené z letokruhov, potvrdzujú nepríjemnú skutočnosť. Minuloročné leto bolo na severnej pologuli najhorúcejšie za posledných 2000 rokov. Môžeme teda povedať, že od čias Ježiša, či od čias rozkvetu Rímskej ríše, nebolo na Zemi takto horúco.
Takto horúco nebolo 2000 rokov
Kým horúčavy pred 2000 rokmi boli spôsobované prirodzenými cyklami, horúčavy, ktoré zažívame v súčasnosti, sú dôsledkom ľudskej činnosti. Nová analýza naznačuje, že sme porušili Parížsku dohodu z roku 2015 o obmedzovaní otepľovania, minimálne na severnej pologuli, píše portál Science Alert.
„Keď sa pozrieme na dlhú históriu našej Zeme, tak môžete vidieť, aké dramatické je nedávne globálne oteplenie,“ uvádza environmentalista a spoluautor štúdie Ulf Büntgen z Cambridgskej univerzity v tlačovej správe.
Vedci v najnovšej štúdii publikovanej v časopise Nature skúmali rozsiahle údaje získané z letokruhov stromov. Aj keď sa berú do úvahy prirodzené zmeny klímy, tak minuloročné leto bolo najteplejším za posledných 2000 rokov.
Oteplenie o 2,07 stupňa Celzia
Použitie letokruhov je výhodné v tom, že obsahujú každoročné informácie a umožňujú tak pozerať ďaleko do minulosti, a to bez neistoty spojenej s meraniami.
Výsledky vedcov naznačujú, že predindustriálny základ, z ktorého meriame zmeny globálnych teplôt, bol dokonca o niečo chladnejší, než sme si mysleli. Po prepočítaní sa ukazuje, že leto 2023 na severnej pologuli bolo o 2,07 stupňa Celzia teplejšie ako priemerné teploty v predindustriálnom období, a teda medzi rokmi 1850 až 1900.
„Je pravdou, že klíma sa neustále mení, ale otepľovanie v roku 2023, spôsobené skleníkovými plynmi, je navyše zosilňované javom El Niño, takže v konečnom dôsledku máme dlhšie a silnejšie vlny horúčav a dlhšie obdobia sucha,“ vysvetľuje klimatológ a spoluautor štúdie Jan Esper z univerzity Johana Gutenberga v nemeckom Mainzi.
„Keď sa pozriete na celkový obraz, ukazuje to, aké naliehavé je, aby sme okamžite znížili emisie skleníkových plynov,“ dodáva.
Nahlásiť chybu v článku