V poslednej dobe je náš folklór na vzostupe. Vďačiť za to určite môžeme aj šou na RTVS, Zem spieva, ktorá momentálne zažíva svoju druhú sériu. Náš folklór je rôznorodý, jedinečný a závidia nám ho na celom svete. Ako dobre však poznáte slovenský folklór a slovenské folklórne tradície? Ak na túto otázku neviete jednoznačne povedať áno alebo nie, tento kvíz vám na to odpovie.
Článok pokračuje pod videom ↓
Kvíz o slovenskom folklóre
Ako sa volá najväčší folklórny festival na Slovensku?
Foto: Pixabay.com
Folklórny festival Východná je nastarším a najväčším folklórnym festivalom na Slovensku. Minulý, 63. ročník, navštívilo viac ako 30-tisíc návštevníkov. Festival sa postupne otvára čoraz širšiemu publiku a zároveň sa každým rokom zlepšujú služby v areáli festivalu.
Koľko folklórnych oblastí máme na Slovensku?
Foto: Wikimedia.org
Folklórne regióny Slovenska vznikli často podľa žúp a podľa delenia krajiny na základe histórie. Na Slovensku máme 20 folklórnych regiónov a to: Podunajsko, Záhorie, Považie, Kysuce, Orava, Turiec, Liptov, Goralská oblasť, Zamagurie, Spiš, Šariš, Zemplín, Abov, Gemer, Podpoľanie, Horehronie, Novohrad, Hont, Tekov a Ponitrie.
Čo znamená skratka profesionálneho umeleckého telesa SĽUK?
Slovenský ľudový umelecký kolektív alebo SĽUK nadväzuje na ľudové tradície, umelecky ich spracováva, rozvíja do štylizovaného umeleckého prejavu, ktorý prezentuje prostredníctvom programových predstavení.
Ako sa volá slovenská ľudová pieseň, ktorá sa stala melódiou štátnej hymny Slovenska?
Nad Tatrou sa blýska je hymnická pieseň od Janka Matúšku z roku 1844. Melódia našej štátnej hymny je melódia ľudovej piesne Kopala studienku.
Koľké výročie tento rok oslavuje Umelecký súbor Lúčnica?
Foto: Wikimedia.org (Andrej Klizan)
Umelecký súbor Lúčnica bol založený v roku 1948. Zakladateľskou osobnosťou Lúčnice bola choreografka Oľga Chodáková. Štefan Nosáľ od roku 1951 prevzal pozíciu umeleckého vedúceho a hlavného choreografa súboru Lúčnica. Minulý rok nás však opustil.
Prečo je košeľa na detvianskom kroji tak krátka a nezakrýva pupok?
Foto: Wikimedia.org (Andrej Klizan)
Krátka detvianska košeľa podľa povesti vznikla počas hostiny na Vígľašskom zámku. Panstvo si tam pozvalo Detvancov aby sa pochválili, pretože boli dobrí v tancovaní. Počas zábavy jedlo zo stolov nečakane rýchlo zmizlo. Detvanci mali na záver hostiny ešte raz zatancovať, no to sa im stalo osudným. Všetko jedlo im z košieľ vypadalo. Hradný pán sa preto rozhodol, že dlhé košele im odstrihne popod prsia.
Ako sa volá slovenská dedinka, kde nájdeme jedinečné maľované domy, na ktorých sa nachádzajú ornamenty maľované vápnom alebo hlineným kalom?
Foto: Wikimedia.org
Architektúra obce Čičmany, najmä jej dolnej časti, pripomína i dnes perníkové domčeky a to hlavne pre geometrickú ornamentálnu výzdobu vonkajších stien domov, ktorá sa začala používať asi pred 200 rokmi. Kedysi boli vzory úplne jednoduché, maľovali sa vápnom alebo hlineným kalom najmä na rohy domov, tam, kde sa drevo spájalo. Súčasná výzdoba čičmianskych domov nemá s výzdobou z 19. storočia veľa spoločného. Ornamenty, aké sú na domoch v súčasnosti, sa objavili až po ničivom požiari v roku 1921. Gazdinky väčšinou zdobia domy podľa vzorov, ktoré sú vyšité na miestnych krojoch. Ornamenty premaľujú vždy, keď začínajú blednúť. Väčšinou už nepoužívajú vápno, ale trvácnejšie latexové farby.
Z ktorého mesta pochádza folklórny súbor Urpín, ktorý minulý rok vyhral prvú sériu folklórnej šou Zem Spieva?
foto: Facebook, Zem spieva
Folklórny súbor Urpín bol založený v roku 1957 pod názvom Krajský súbor piesní a tancov pri Krajskom dome osvety v meste Banská Bystrica.
Ktorá vec z týchto možností je zapísaná v svetovom zozname UNESCO? (Viac možností je správnych)
Foto: Pixabay.com
Slovenskú ľudovú modrotlač zatiaľ v zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO nenájdeme. Čoskoro však možno tomu bude inak. Minulý rok bola nominovaná.
Z územia ktorej krajiny k nám prišla Valašská kultúra?
Horské a podhorské územie Slovenska boli za vzniku Uhorska slabo zaľudnené a preto tieto oblasti začali kolonizovať Valasi, ktorí žili hlavne na dnešnom území Rumunska.
Vyhodnotenie:
Gratulujeme k výsledku.
Slovenské tradície a slovenský folklór sú neskutočne pestré. Len máloktorá krajina sa môže pýšiť toľkými regiónmi, krojmi, tradíciami, ľudovými piesňami či melódiami, na tak malom území, ako Slovensko. Napriek tomu, že záujem o folklór a tradície v posledných rokoch vzrástol, mnoho mladých ľudí stale nemá v našej histórii jasno.
Aj preto vznikla televízna šou Zem Spieva, ktorá nám tieto tradície pripomína, predstavuje regióny a kultúru našich predkov. Túto krásnu reláciu si môžeš na RTVS pozrieť vždy v sobotu o 20:30.
Spolu s RTVS pracuje na tvojom rozhľade aj Poštová Banka, ktorá je partnerom programu. Po mimoriadne úspešnej prvej sérii vzniká limitovaná edícia platobných kariet s jedinečným slovenským ľudovým vzorom. Teraz máš okrem krásnej karty s ľudovým motívom možnosť získať aj 30 €. Viac sa dočítaš tu.
Prosím zdieľajte tento kvíz na zobrazenie výsledkov.
Nahlásiť chybu v článku