Foto: TASR/AP

Ashton Kutcher a Mila Kunis sú pre verejnosť najnovšie známi ako dvojica "hviezdnych nechuťákov".

Populárna hollywoodska manželská dvojica Ashton Kutcher a Mila Kunis sa musia vyrovnávať s vlnou pohoršenia po nedávnych vyjadreniach. Pred pár dňami totiž svetu prezradili, že seba a aj svoje deti kúpu len výnimočne. Konkrétne len vtedy, keď na sebe majú viditeľnú špinu. Samozrejme, reakcie na seba nenechali dlho čakať a nielen od šokovaných fanúšikov, ale aj od odborníkov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ashton Kutcher je v tom však nevinne, všetko prezradila jeho manželka Mila Kunis. Obaja boli nedávno hosťami v podcaste Armchair Expert ich hereckého kolegu Daxa Sheparda, kde vyzradila pomerne intímne detaily zo životov svojej rodiny, píše web IFL Science.

Umývajú si len podpazušia a rozkrok

Ako Kunis v rozhovore prezradila, ako malá sa často nekúpala, keďže vyrastala v prostredí, kde jej rodina nemala prístup k horúcej vode. Čo však prekvapuje, je fakt, že seba a ani svoje deti nekúpe príliš často ani teraz, keď teplú vodu má.

Mila Kunis a Ahston Kutcher so svojimi deťmi. Foto: TASR/AP

„Keď som bola malá, nemali sme teplú vodu, takže som sa často nesprchovala. A keď sa mi narodili deti, tiež som ich každý deň neumývala. Nebola som ten typ rodiča, čo niekedy kúpal svojho novorodenca,“ priznala, pričom dodala, že ani ona sama sa teraz veľmi často nesprchuje.

Kutcher však svoju manželku nenechal v štichu a prezradil aj na seba, že so sprchovaním veľa času nestráca. Maximálne si vraj „napení iba podpazušie a rozkrok“. Mila tiež na rovinu priznala, že v jej prípade sú to „záhyby a prsia“. Ashton následne dodal, že si pravidelne umýva tvár po cvičení v posilňovni. „Po tréningu si vždy šplechnem na tvár trochu vody, aby som sa zbavil tej soli,“ priznal.

Dvojica sa stretla ešte pri nakrúcaní sitkomu Tie roky sedemdesiate… (That 70’s Show…). Foto: MovieStillsDB

Niektorí ich podporili

Vyjadrenia mnohých ich fanúšikov prekvapili a niektorých rodičov aj pohoršili. Hviezdni manželia totiž nevidia dôvod kúpať svoje deti, pokiaľ na nich žiadna viditeľná špina nie je. A nad týmto krútia hlavou aj odborníci. Tí tvrdia, že aj keď na tele kohokoľvek viditeľná špina nie je, neznamená to, že tam naozaj nie je.

„Na tvári a na rukách sa hromadí pot a špina, ktorú nevidíte a vo vlasoch sa usádza peľ. To všetko sa následne dostane na váš vankúš a časom sa to tam hromadí,“ vysvetlil používateľ v príspevku na Twitteri pod článkom informujúcom o vyjadreniach dvojice. Je preto potrebné si na dennej báze umývať aspoň tvár a ruky.

Samozrejme, dvojica našla aj podporovateľov, ktorí Milu ani Ashtona nesúdia, práve naopak. Prevažná väčšina dostupných produktov je totiž podľa nich nekvalitná a nemá takmer žiadny efekt a z dlhodobého hľadiska môžu byť pre ľudí škodlivé. Obzvlášť, ak rodičia na kúpanie svojich detí využívajú širokú škálu antibakteriálnych prípravkov. Tie môžu pri dlhodobom používaní (a najmä každodennom) mať úplne opačný efekt.

Ako často by sme mali kúpať deti?

Autori z webu IFL Science sa kvôli týmto protichodným názorom rozhodli dať dohromady tipy, ako často by ľudia mali umývať seba a svoje deti.

Ilustračná foto: Unsplash (Nathan Dumlao)

Pri deťoch sa odvolávajú na The American Academy of Dermatology Association, ktorá odporúča deti nekúpať každý deň, minimálne čo sa týka tých vo veku od 6 do 11 rokov. Jeden až dvakrát týždenne je to najoptimálenšie. Samozrejme, ak sa zašpinia, je namieste ich okúpať. Rovnako to platí aj po kúpaní sa na rôznych vodných plochách či, keď prejdú do obdobia puberty a je ich „cítiť“. V tom prípade treba prejsť na denný sprchovací režim.

Menšie deti, samozrejme, vyžadujú častejšie kúpanie vzhľadom na to, že sa zvyknú hrávať v nečistom prostredí. Naopak bábätká, ktoré ešte nevedia chodiť, kúpať denne netreba.

A čo dospelí?

No a čo dospelí? Tu sa názory taktiež viac-menej rozchádzajú. Niektoré štúdie tvrdia, že pravidelným sprchovaním znižujeme našu prirodzenú obranyschopnosť a mnohí ľudia si myslia, že pričasté sprchovanie môže potenciálne škodiť.

Ilustračná foto: Unsplash

Štúdia z roku 2015 publikovaná v časopise Science Advances však analyzovala fekálne, orálne a kožné bakteriálne mikrobiómy a odolnosť členov izolovaného indiánskeho kmeňa Yanomami, ktorí predtým nemali žiadny kontakt so západným svetom. Zistilo sa, že sú hostiteľmi „mikrobiómu s najväčšou rozmanitosťou baktérií“. Vedci v štúdii zistili, že aj napriek tomu, že títo Indiáni nemali žiadny kontakt s antibiotikami, boli hostiteľmi baktérií, ktoré ich chránili pred virotickými vplyvmi. Z toho vyplýva, že ochrana prirodzeného mikrobiómu môže mať pre ľudí výhody, ak sa naučíme žiť bez každodenného sprchovania.

Uložiť článok

Najnovšie články