Napriek tomu, že Stephena Hawkinga už od mladosti trápila amyotrofická laterálna skleróza a lekári mu predpovedali len niekoľko rokov života, vedec prekonal všetky očakávania a dožil sa krásneho veku 76 rokov. Správa, že už viac nebude prispievať k rozvoju vedy, zlomila srdcia mnohým. Tento rok sa bude na jeho počesť konať spomienková slávnosť a pozvaní sú na ňu aj cestovatelia v čase.
Pohreb Stephena Hawkinga sa konal 31. marca v Cambridge, no posledná rozlúčka sa bude konať až 15. júna v londýnskom Westminster Abbey. Poslednej rozlúčky sa môže zúčastniť aj verejnosť, kto má o účasť záujem, musí poslať prihlášku. Účastník z radov verejnosti bude náhodne vylosovaný spomedzi tisícky záujemcov. Zaujímavosťou je, že prihlášku si môže podať aj človek, ktorý sa narodil v rokoch medzi 2019 až 2038.
Ako prvý si túto zaujímavosť všimol londýnsky cestovateľ a bloger IanVisit, zdá sa však, že nejde o chybu. Nadácia Stephena Hawkinga sa vyjadrila, že ide o zámer. Hovorca nadácie sa pre BBC vyjadril: „Nemôžeme vylúčiť, že by sa slávnosti nechcel zúčastniť aj nejaký cestovateľ v čase. Zatiaľ totiž neexistuje jasný dôkaz o tom, že cestovanie v čase nie je možné. Všetko je možné, kým nie je vedecky dokázaný opak.“
Niet sa čo čudovať, že sa nadácia drží tohto vyjadrenia a trvá na tom, že prihlášku môže poslať aj niekto z budúcnosti. Samotný Stephen Hawking v minulosti zorganizoval večierok pre cestovateľov v čase. Usporiadal večierok, no pozvánky rozoslal až po jeho skončení. Nanešťastie sa však nikto z pozvaných do minulosti na večierok nedostavil a Hawking mal tak hlavu v smútku. Veril totiž, že cestovanie do budúcnosti je pomerne reálnou možnosťou, no cestovaním v čase do minulosti si už taký istý nebol.
Stephen Hawking was often asked if time travel was possible. To test the theory he threw a champagne party, complete with Krug and hors d’oeuvres, in 2009. But he didn’t send the invitations out until long after it it had finished. No one turned up … #RIPstephenhawking pic.twitter.com/jGmQU0o8zD
— Ben Smith (@BSmith) March 14, 2018
Na vedeckom festivale v Seattli v roku 2012 sa k večierku vyjadril nasledovne: „Mám experimentálny dôkaz, že cestovanie v čase nie je možné. Usporiadal som večierok, no pozvánky som rozoslal až po jeho skončení. Nikto ale neprišiel. Dlho som tam sedel a čakal, no ani jeden cestovateľ v čase sa neukázal.“ Napriek experimentálnemu dôkazu Stephena Hawkinga sa zdá, že nadácia je ochotná experiment zopakovať ešte raz. Nemôžeme im však nič vyčítať, je lepšie byť pripravený na všetko.
Pozostatky človeka, ktorý navždy zostane v srdciach miliónov ľudí po celom svete, budú uložené vedľa sira Isaaca Newtona a Charlesa Darwina. Ak by ste sa chceli rozlúčky zúčastniť, prihlásiť sa môžete aj vy, avšak len do 15. mája. Jedine ak by ste boli cestovateľ v čase. V tom prípade máte ešte more času.
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku