Foto: TASR/AP

Tragické zemetrasenie zasiahlo Fukušimu 11. marca v roku 2011.

Takmer presne po 11 rokoch sa tu zem otriasala opäť. Bez elektriny ostali milióny domácností. Vláda okamžite vydala varovanie aj pred vlnou cunami, ktorá môže po zemetrasení nasledovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Len nedávno si Japonci pripomenuli výročie tragédie vo Fukušime

Severovýchodnú časť Japonska zasiahlo v stredu zemetrasenie s magnitúdou 7,4. Vláda okamžite vydala varovanie pred vlnou cunami, ktorá mohla podľa odhadov siahať do výšky jedného metra. Zasiahnuť mala oblasti Fukušima a Miyagi. Bez elektrickej energie zostali milióny domácností. Našťastie, varovanie už bolo zrušené, vlny merali v priemere len 30 centimetrov a obnovené boli aj dodávky energie, informuje portál Science Alert. Následkom zemetrasenia zomreli štyria ľudia a desiatky ďalších bolo potrebné ošetriť kvôli poraneniam.

Foto: SITA/AP

Zemetrasenie sa začalo pod morskou hladinou v hĺbke 60 kilometrov, informuje portál JMA. Zem sa začala otriasať len niekoľko dní po tom, čo si Japonsko pripomenulo 11. výročie tragédie vo Fukušime. Po tom, čo sa zvyčajne vysvietené mestá ponorili do tmy, sa niet čo čudovať, že mnohých ovládol strach.

Foto: SITA/AP

Na sociálnych sieťach sa objavili aj videá. Na niektorých z nich je možné vidieť, ako sa na koľajniciach desivo otriasa vlak, na ďalších záberoch sa zas trasú hracie automaty. Úrady okamžite začali pracovať na odstránení napáchaných škôd, obávali sa však toho, že zemetrasenie ešte nepovedalo svoje posledné slovo.

Foto: TASR/AP

V nasledujúcich dňoch môže udrieť ďalšie silné zemetrasenie

Niekoľko dní po prvej vlne zemetrasenia môže dôjsť ešte k ďalším silným otrasom. Japonsko však v tomto prípade zaznamenalo len niekoľko menších. Vo fukušimskej jadrovej elektrárni zatiaľ úrady nezaznamenali žiadne abnormality. Niektoré časti elektrárne boli dočasne z bezpečnostných dôvodov odstavené, ich prevádzka však bola rýchlo obnovená. Na severe Fukušimy sa vykoľajil jeden z vysokorýchlostných vlakov, všetci cestujúci však vyviazli živí.

V niekoľkých mestách boli ľudia evakuovaní a ubytovaní v náhradných príbytkoch. Obyvatelia boli taktiež upozornení, aby sa nezdržiavali v blízkosti pobrežia a poškodených budov. Japonsko sa nachádza v území tzv. Ohnivého kruhu, čo je oblasť s vysokým výskytom intenzívnej seizmickej aktivity.

Foto: SITA/AP

Krajinou teda zemetrasenia otriasajú pomerne často, málokedy sú však také ničivé, ako to z roku 2011. Len minulý piatok si smutné výročie pripomenuli ľudia minútou ticha. Po zemetrasení a cunami vtedy zahynulo alebo bolo nezvestných viac ako 18 500 ľudí. V súčasnosti musia byť všetky budovy v Japonsku stavané tak, aby zemetraseniu odolali. Napriek tomu však musia byť ľudia neustále v strehu. Podľa portálu Live Science stále existuje hrozba, že v nasledujúcom týždni udrie ďalšie silné zemetrasenie.

Uložiť článok

Najnovšie články