foto: Flickr CC, Kamil Porembiński

Ako dobre poznáte slovenské vrcholy a pohoria?

To, že máme na Slovensku najmenšie veľhory sveta, vie každý. To, že najvyšším vrcholom Slovenska je Gerlachovský štít vie tiež, dúfame, každý. Naše pohoria však ukrývajú oveľa viac zaujímavostí, o ktorých by sme mali vedieť všetci, no možno sme o nich doteraz ani nepočuli. Nachádza sa u nás vrchol Zvolen? V ktorom pohorí máme najviac jaskýň? Ktorý horský priechod je na Slovensku najvyťaženejší? Aj na tieto otázky nájdete odpovede v tomto kvíze. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Pohoria na Slovensku – kvíz

Začneme veľmi jednoduchou otázkou. Ktorý vrchol Nízkych Tatier je najvyšší?

foto: Pixabay

Najvyšším vrcholom Nízkych Tatier je Ďumbier s nadmorskou výškou 2043 m. Hneď po ňom nasleduje Chopok so svojimi 2024 m.n.m.

Viete, ktoré lyžiarske stredisko sa môže pýšiť tým, že jeho zjazdovky ležia na dvoch rôznych pohoriach?

foto: Park Snow Donovaly

Samozrejme ide o Park Snow Donovaly. Jeho zjazdovka na Novej holi patrí pod pohorie Veľká Fatra, pričom zjazdovka Záhradište už leží v Nízkych Tatrách. Zjazdovky sú skvelo prispôsobené pre potreby akéhokoľvek lyžiara. Ak ste začiatočník a lyžovanie vám ešte veľmi nejde, Záhradište bude pre vás skutočný ideál. Skúsení lyžiari si určite užijú viac ako 2 kilometre dlhú zjazdovku na Novej holi.

Ktoré pohorie spomedzi týchto dvoch je svojou rozlohou väčšie, no nadmorskou výškou menšie?

foto: Pixabay

Je to Veľká Fatra. Má rozlohu 784 km² a najvyšší vrch je Ostredok so svojou výškou 1 596 m.n.m.. Malá Fatra má rozlohu 549 km² no najvyšší vrch je Veľký Kriváň s výškou 1 709,7 m.n.m.

Presuňme sa na chvíľku do Vysokých Tatier. Je Lomnický štít druhým najvyšším vrcholom ako Slovenska, tak Vysokých Tatier?

foto: Pixabay

Lomnický štít je až na 4. mieste. Hneď po Gerlachovskom štíte nasleduje Gerlachovská veža (2 642 m.n.m.) a Zadný Gerlachovský štít (2 638 m.n.m.). Lomničák má 2 634 m.n.m.

Zvolen ako mesto každý z vás pozná. Na Slovensku však existuje aj vrch s rovnomenným názvom. Z ktorého strediska sa vám naskytne takýto pohľad na vrch Zvolen?

foto: Park Snow Donovaly

Zvolen (1 402,5 m n. m.) je hôľnatý vrchol, nachádzajúci sa vo Veľkej Fatre a týči sa nad Donovalmi. Je najvyšším vrchom v geomorfologickom podcelku Zvolen a spolu s Novou hoľou patrí k turisticky najobľúbenejším cieľom. Na Zvolen sa môžete dostať napríklad aj modernou kombinovanou 6-sedačkovou lanovkou s 8-miestnymi kabínami zo strediska Park Snow Donovaly, ktorá ide na Novú hoľu. Lanovka premáva ako v zime, najmä pre potreby lyžiarov, tak aj v lete. Odtiaľ je to na Zvolen už len kúsok. Z tohto vrchu sa vám naskytne prekrásny výhľad na panorámu Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a samozrejme Donovalov. Pri troche šťastia a dobrom počasí aj na končiare Západných Tatier s dominantným vrcholom Kriváňa.

Na Slovensku sa niekedy nachádzala jedna z najväčších sopiek sveta. Viete, ako sa volá?

Názov stratovulkánu je odvodený od Banskej Štiavnice, ktorá dnes leží v jeho poklesnutej kaldere. Odhaduje sa, že stratovulkán bol pôvodne vysoký do 4 km a zaberal asi 2 200 km².

Ktoré pohorie leží na hraniciach Slovenska, Poľska a Ukrajiny?

foto: Pixabay

Park leží v okrese Snina v Prešovskom kraji. Je to najvýchodnejšia časť Slovenska a patrí medzi najredšie osídlené. Najvyšší vrch sa volá Kremenec (1 221 m.n.m.) a nachádza sa na mieste, kde sa stretávajú hranice Poľska, Slovenska a Ukrajiny.

Ako sa volá najrozsiahlejšia súvislá sústava pohorí na Slovensku?

foto: Pixabay

Slovenské rudohorie (zastarano Slovenské Krušnohorie) sú plochou najväčšie pohorie Slovenska. Jeho rozloha je 4.000 km².

V ktorom pohorí sa nachádza najviac jaskýň?

foto: Pixabay

Má rozlohu 346,11 km² a jeho ochranné pásmo 117,42 km². Slovenský kras je známy pre svoj veľmi dobre vyvinutý skalný reliéf a bohatstvo jaskýň, ktorých je tu k 31.12.2017 známych takmer 1300.

Ako sa volá najvyťaženejší horský priechod na Slovensku?

foto: Pixabay

Horský priechod Donovaly je dnes najvyťaženejším na Slovensku. Z banskobystrickej strany tam v minulosti cesta končila, z liptovskej strany to bolo na Korytnici. Cesty spojili medzi rokmi 1958 až 1962.

Pozri aj: V Donovaloch vyrástlo Donovalkovo. V jedinečnom mestečku sa deti môžu stať dospelými a vyskúšať si, aké je to byť hasičom, policajtom, farmárom či bankárom

Článok vznikol v spolupráci s Park Snow Donovaly
Uložiť článok

Najnovšie články