Japonská automobilka Toyota Motor plánuje postaviť v Japonsku prototyp mesta budúcnosti. To bude získavať energiu z vodíkových článkov a bude fungovať ako laboratórium pre autonómne vozidlá, inteligentné domy, umelú inteligenciu a ďalšie technológie. Obyvateľmi majú byť prevažne zamestnanci a priemyselní partneri. Toyota plán predstavila na veľtrhu spotrebnej elektroniky (CES) v Las Vegas.
Mesto sa bude nachádzať na úpätí hory Fudži na mieste továrne automobilky, ktorá sa má koncom tohto roka zatvoriť. Firma pre svoj projekt zvolila názov Tkané mesto, čo odkazuje na počiatky Toyoty ako výrobcu tkáčskych strojov. Bude sa rozkladať na rozlohe 71 hektárov a v počiatku má mať 2000 obyvateľov.
Základný kameň chce automobilka položiť začiatkom budúceho roka, povedal na tlačovej konferencii prezident Akio Tojoda. Predpokladané náklady na výstavbu mesta automobilka neuviedla, poznamenala agentúra Reuters.
Podľa plánu sa v uliciach mesta bude jazdiť iba plne autonómnymi vozidlá bez emisií. Obyvateľom budú v domácnostiach pomáhať pri každodennom živote domáci roboti a ich zdravotný stav budú monitorovať systémy umelej inteligencie založené na senzoroch, uviedla agentúra Kjódó.
Na návrhu experimentálneho mesta Toyota spolupracovala s dánskym architektom Bjarkem Ingelsom. Ten sa okrem iného podieľal na projekte novej budovy číslo dva Svetového obchodného centra (Two World Trade Center) v New Yorku alebo projekte kancelárskych budov spoločnosti Google v Silicon Valley a v Londýne.
Nahlásiť chybu v článku