Téma cvičenia je veľmi rozsiahla a v prvom rade, ak s ním chcete začať, vyhľadajte skúseného trénera, ktorý vám pomôže nasmerovať sa tým správnym smerom. Naučíte sa tak správnu techniku, dostanete cenné rady a vyhnete sa zraneniam. Raz za čas sa objaví štúdia, ktorá v tomto svete spôsobí rozruch. A takou je aj táto. Ako uvádza ScienceAlert, bola publikovaná v časopise European Journal of Applied Physiology a hovorí o najkratšom tréningu vôbec.
Stačia 3 sekundy cvičenie 3-krát týždenne k rastu svalov? Možno vás to prekvapí, no podľa jej zistení, áno. Samozrejme, nemyslite si, že takýmto spôsobom budete vyzerať ako z obálky fitness magazínu. Treba však dodať, že bola uskutočnená na malej vzorke účastníkov, o ktorých športovej minulosti nemáme informácie.
Zlepšenie už po štyroch týždňoch
Uskutočnil ju tím vedcov z Edith Cowan University v Austrálii v spolupráci s japonskými inštitúciami a prišli so záverom, že už 36 sekúnd za mesiac môže priniesť zmeny. Konkrétne, že excentrické cvičenia posilňujú svalstvo efektívnejšie, ako koncentrické. To znamená, že dvíhanie činky od pása k hrudníku nemusí byť také užitočné, ako opačný pohyb.
Experimentu sa zúčastnilo 26 ľudí, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín. Prvá z nich cvičila dvakrát týždenne bicepsové extenzie po tri sekundy, zatiaľ čo druhá trikrát. Kým skupina, ktorá cvičila tento tréning trikrát týždenne, zaznamenala zmeny, tá, ktorá iba dvakrát, nie. Za štyri týždne sa zlepšila ich koncentrická a excentrická sila o 2,5 % a 3,9 %.
A v čom môže spočívať tajomstvo takéhoto krátkeho cvičenia? Vedec Ken Kazunori Nosaka s kolegami predpokladá, že kľúčom k jeho efektivite je prestávka medzi cvičeniami. „Treba si uvedomiť, že aj veľmi malé množstvo cvičenia môže mať vplyv na naše telo, ak je pravidelné,“ cituje jeho slová ScienceAlert.
Má to niekoľko háčikov
Moneycontrol sa pozrel na túto štúdiu bližšie a uvádza, že chýbajú podstatné informácie o jej účastníkoch, ako napríklad ich skúsenosti s cvičením, či úroveň kondície. Okrem toho spomína, že takéto cvičenie je v podstate nemožné pre „bežných“ ľudí, ktorí nedisponujú potrebným vybavením. Taktiež môže hroziť riziko zranenia, keďže sa cvičí s veľkou váhou, hlavne u neskúsených ľudí. Taktiež v štúdii chýbala kontrolná skupina.
Web upozornil aj na ďalšie problémy, kvôli ktorým treba k týmto výsledkom pristupovať opatrne a radšej sa riadiť tým, čo s určitosťou vieme a funguje. Prízvukuje, že namiesto počítania sekúnd sa radšej sústreďte na to, či cvik vykonávate správne. Dodáva, že je otázne, aké výsledky by priniesli takéto pozorovania v dlhodobom merítku.
Pravdepodobne ešte budeme počuť o ďalších štúdiách, ktoré sa budú zaoberať takýmto extra rýchlym cvičením a jeho efektivite a účinkoch, či opaku. Pretože ani táto nie je prvá svojho druhu a nadviazala na zistenia svojich predchodcov. Nosaka už v roku 2022 spomínal, že chce prísť na to, či takéto cvičenie funguje aj na ostatné svaly a priniesť tréning pre celé telo, ktorý by trval menej ako 30 sekúnd.
Kým sa tak stane, a či vôbec, ak patríte medzi ľudí, ktorí tvrdia, že nemajú na cvičenie čas, skúste to prehodnotiť a venujte aspoň pár minút z dňa svojmu telu, a pre zdravie. Bez akýchkoľvek výhovoriek.
Nahlásiť chybu v článku