26-ročný muž zomrel kvôli tomu, že sa pokúšal ťažiť bitcoiny. Keď mu prestal fungovať počítač, spanikáril. Pri pokuse opraviť ho, zariadenie explodovalo. Muža mala zabiť elektrina.
Zomrel kvôli ťaženiu kryptomeny
V Thajsku zomrel 26-ročný Danai Makmek počas toho, ako sa pokúšal ťažiť bitcoin. Ide o prvé úmrtie, ktoré zapríčinila kryptomena, informuje portál Daily Mail. Podobne ako mnoho ďalších ľudí, ktorí bitcoin ťažia, aj Danai musel svoj počítač upraviť tak, aby nápor zvládol, pričom zariadenie bolo potrebné chladiť ventilátormi. Systém však zlyhal a Danai ho nedokázal znova naštartovať, následkom čoho muž spanikáril.
Bál sa, že stráca drahocenný čas a prosil svojho brata Apiwata Makmeka, aby mu s opravou pomohol. Ten mu prisľúbil, že na ďalší deň zájdu za technikom, ktorý sa na problém pozrie. Danaiovi to však nedalo, nechcel len nečinne sedieť, keď mu systém mohol týždenne vo forme bitcoinov zarobiť tisícky eur. Rozhodol sa preto, že nebude len tak sedieť so založenými rukami a zariadenie sa pokúsi opraviť sám.
Bitcoin miner electrocuted by computer
A desperate bitcoin miner was electrocuted while trying to power up his computer to collect more cryptocurrency.
Danai Makmek, 26, was…https://t.co/4EMAXqqUug#CryptoNews
— Bit News (@bitnewsCH) July 22, 2021
Podľa Apiwata jeho brat podľahol panike a stroj sa pokúšal opraviť celú noc. Napokon však došlo k explózii a podľa všetkého Danaia zasiahol elektrický prúd. Apiwat mal už dlhšie obavy o to, či je systém, ktorý si Danai poskladal sám, bezpečný. Svojho brata napokon našiel mŕtveho nasledujúci deň ráno, keď prišiel do bytu spolu s technikom, ktorý sa na počítač mal pozrieť.
Krajiny chcú proces regulovať
Na miesto bola okamžite privolaná záchranná služba, ktorá sa muža pokúšala oživiť, avšak márne. Danaiovi už pomôcť nedokázali. Aj keď Danai Makmek je považovaný za prvého človeka, ktorého zabila ťažba bitcoinu, v minulosti už boli zaznamenané podobné incidenty. V roku 2018 požiar zničil obytný blok neďaleko ruského Vladivostoku po tom, čo jeden z obyvateľov pripojil svoje počítače k hlavnému prívodu elektriny, aby mohol ťažiť bitcoin.
Ťažba bitcoinu sa stala populárnou najmä po roku 2017, aj keď kryptomena existuje už od roku 2009. Je to však neregulovaný proces, ťažbe kryptomeny sa venujú tisícky ľudí po celom svete, najmä v Ázii. Pre niektorých ľudí je ťažba bitcoinu hlavným zdrojom príjmu. Mnohé krajiny začínajú uvažovať nad tým, že by bolo možno potrebné túto činnosť regulovať. Množstvo využívanej energie totiž predstavuje nemalú záťaž pre životné prostredie. Zakročiť sa chystá aj Európska únia, ktorá má okrem iného obavy aj z prania peňazí za pomoci kryptomeny, informuje BBC.
Nahlásiť chybu v článku