Wade Sweatt, mladý inžinier, zomrel po vyskúšaní prášku, pretože sa mu nepáčila originálna chuť kávy a chcel, aby chutila tak, že do nej nebude musieť pridávať cukor. Toto všetko sú zbytočné, no bohužiaľ reálne úmrtia.
Samozrejme. niekoľko šálok kávy, a teda kofeínu, by nemalo spôsobiť žiadne ťažké zdravotné následky u dospelého človeka. Ale aj tu platí, že všetko s mierou. Stále je však zarážajúce, že čistý kofeínový prášok je aj po takýchto katastrofických skúsenostiach stále voľne dostupný na internete.
Centrum pre vedu vydalo vo verejnom záujme vyhlásenie, aby obchody stiahli z predaja výrobky, ktoré obsahujú kofeín vo vysokých koncentráciách, no k žiadnym zmenám zatiaľ nedošlo. Centrum pre vedu prišlo aj na to, že ak by ste chceli, mohli by ste si ešte stále objednať fľaštičku tekutého alebo práškového kofeínu z Južnej Kórei, ktorá by vystačila na usmrtenie 7 ľudí, pričom na štítku by ste našli len jedno jediné upozornenie, a to: „Používať striedmo.“ Tým samozrejme nikomu nedávam návod, ako na to a ani vám to neodporúčam. Skôr si myslím, že je to veľmi zarážajúca skutočnosť, o ktorej by ste mali vedieť.
Proti predaju voľne dostupného kofeínového prášku sa postavili už aj známi americkí senátori, ktorí ale nehovoria len o tomto konkrétnom produkte, ale varujú aj pred nadmerným užívaním energetických nápojov, ktoré môžu byť rovnako nebezpečné. Verím, že sa tomuto prášku vyhnete a nebudete to skúšať ani z recesie a ani pre žiadne iné účely. Dve zbytočné úmrtia sú dostatočným príkladom toho, že by ste sa tejto látke mali oblúkom vyhýbať.
Nahlásiť chybu v článku