Po pôrode doktorka Bhavna Thorat novorodenca dôkladne prezrela. Po jednoduchom teste sa prišlo na to, že bábätko má v brušnej dutine svoju dvojičku. Tá bola vyvinutá do veľkosti siedmych centimetrov. Zistilo sa, že ide o prípad parazitických dvojčiat. Je to extrémne nezvyčajná anomália, kedy sa plod vyvíja vo vnútri svojho súrodenca. Po identifikovaní hmoty, ktorá sa nachádzala v chlapčekovom brušku, prebehla operácia. Lekárom sa úspešne podarilo zárodok vyoperovať.
Baby in India born 'pregnant' with his half-formed twin stuns doctors https://t.co/lITz1srEYp pic.twitter.com/xYo3TWWsRZ
— dwnews (@dwnews) August 2, 2017
Bábätko aj jeho mamička boli po operácii prevezení do nemocnie v neďalekej metropole Thane. Tu sa obaja úspešne zotavujú. Na svete sa objavilo menej než 100 prípadov parazitických dvojčiat. Táto anomália sa môže udiať počas jedného z 500 tisíc pôrodov. Istá teória hovorí, že parazitické dvojča sa začne vyvíjať ako bežný zárodok, kedy zdieľa placentu so svojim súrodencom. Počas ranného tehotenstva však hostiteľ obalí druhé dvojča. Dieťa, ktoré bolo obalené sa stáva parazitom a využíva krv svojho dvojčaťa k prežitiu.
Baby born ‘pregnant’ with parasitic twin in India #fetusinfetu pic.twitter.com/UgqJHuUaUe
— TomoNews US (@TomoNewsUS) August 3, 2017
V prípade tejto anomálie, parazitické dvojča postráda orgány, ktoré potrebuje k prežitiu mimo svojho súrodenca. Zároveň parazit ohrozuje vyvinuté dieťa, keďže obidve dvojčatá sa snažia získať výživu z jednej pupočnej šnúry. Zvyčajne takéto dieťa nemá mozog, ani iné životne dôležité orgány. V tomto prípade, však doktori zaznamenali na parazitickom dvojčati mozog. „Bol tu mozog, ktorý bol v štádiu fetálneho vývinu,“ povedala doktorka. Fetálny vývin dieťa je v rozmedzí 9. až 38. týždňa tehotenstva. „Videla som kosti v horných aj dolných končatinách. Bolo naozaj neuveriteľné, že som videla maličkú hlavu, v ktorej bol mozog. Lebku však vyoperované dvojča nemalo.“ Po tom ako bola hmota odstránená sa vyvinutému dvojčaťu darí bez ďalších problémov.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku