Ilustračná foto: Unsplash

Mnohým chorobám sa dá predísť iba zmenou životného štýlu.

Mnohí ľudia trpia civilizačnými chorobami. Sú vystresovaní, nemajú dostatok spánku a trpia nadváhou či obezitou. Všetko sa to však dá riešiť zmenou životného štýlu a zlepšiť si tak kvalitu svojho zdravia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

To uvádzajú Yoram Vodovotz a Michael Parkinson z univerzity v Pittsburghu, ktorí koncom roka zverejnili ich zistenia a odporúčania o klinickej medicínskej praxi životného štýlu. Svoju prácu teraz zhrnuli v článku publikovanom na portáli The Conversation

Podľa oboch lekárov, nadváha a obezita prispievajú k polovici prípadov vysokého krvného tlaku, 35 % nábehom na cukrovku a v 10 % aj k zapríčineniu cukrovky. S tým sú spojené aj nemalé finančné výdavky. Až 4 miliardy dolárov, ktoré iba Američania minú na zdravotnú starostlivosť v USA, je spojených s chronickými chorobami a poruchami duševného zdravia.

Existujú však „lieky“ v oblasti životného štýlu, ktoré sú zadarmo a ktoré môžu užívať všetci pacienti.

Plnohodnotná strava

Diéta s vyšším podielom zeleniny, ovocia či celozrnných výrobkov a nižším obsahom živočíšnych či vysoko spracovaných potravín je spojená s prevenciou mnohých chorôb.

Takéto diéty môžu zlepšovať zdravie a dokonca zvrátiť bežné kardiovaskulárne, metabolické, mozgové, hormonálne, obličkové či autoimunitné ochorenia a tiež 35 % zo všetkých druhov rakovín.

  • Dbajte na zdravú a plnohodnotnú stravu s vyšším podielom rastlinných a čo najmenej priemyselne spracovaných produktov.
Foto: Pixabay

Pravidelná fyzická aktivita

Už dlhé desaťročia lekári zdôrazňujú, že denná stredne silná až intenzívna aeróbna aktivita má okamžité a dlhodobé zdravotné výhody. Napríklad starnutie a miera starnutia – teda chronologický vek verzus biologický vek – je niečo, čo je ovplyvnené priamo našou fyzickou aktivitou. Pravidelná aktivita znižuje riziko vzniku ochorení a znižuje náš biologický vek.

  • Zvýšte svoju fyzickú aktivitu. Doprajte si denne najmenej 30 minút aeróbnej aktivity, napríklad rýchlej chôdze.
Foto: Pixabay

Spánok

Spánok pomáha bunkám, orgánom a celému telu lepšie fungovať. Pravidelný a nepretržitý spánok približne sedem hodín za noc pre dospelých, 8 až 10 pre tínedžerov a 10 a viac pre deti, je nevyhnutný pre dobré zdravie.

Aj keď sa to tak často nespomína, kvalitný spánok môže znížiť zápaly, imunitnú dysfunkciu, oxidačný stres a epigenetickú modifikáciu DNA.

  • Zabezpečte si každý deň dostatočné množstvo kvalitného spánku,
Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Zvládanie stresu

Aj keď je určitý stres prospešný, dlhodobý alebo extrémny stres môže ochromiť mozog aj telo. Chronický stres zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôbchorôb dráždivého črevaobezitydepresie, astmy, artritídy, autoimunitných chorôb, kardiovaskulárnych chorôb, rakovinycukrovky, neurologických porúch a obezity.

Jedným z najsilnejších mechanizmov na zníženie stresu a zvýšenie odolnosti je vyvolanie relaxačnej reakcie pomocou terapií mysle a tela a kognitívnej behaviorálnej terapie.

  • Trénujte mechanizmy na zvládnutie stresu, ako je cvičenie či meditácia a venujte pozornosť svojim životným výzvam,
Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Eliminácia závislostí

Mnoho faktorov podporilo nárast zneužívania návykových látok, no lekári a vedci začínajú chápať základnú fyziológiu a psychológiu závislosti. Klinickí pracovníci a vedci musia preskúmať, ako zistiť, kto je náchylnejší na závislosť a nájsť spôsoby, ako jej predchádzať. Liečba, ktorá zahŕňa integrovanú starostlivosť zameranú na všetky potreby pacienta, by mala byť prioritou.

  • Vylúčte zo svojho života nebezpečné a zdravie poškodzujúce návykové látky. U väčšiny ľudí sú to buď cigarety alebo alkohol, či ich kombinácia.
Foto: Pixabay

Pozitívne myslenie

Udržiavanie pozitívneho myslenia, napríklad prostredníctvom vďačnosti a odpustenia, má výrazný vplyv na psychickú a subjektívnu pohodu, ktoré sú zase spojené s výhodami pre fyzické zdravie. Sociálne prepojenia, konkrétne množstvo a kvalita našich vzťahov, má pravdepodobne najväčšie zdravotné výhody .

Naopak, sociálna izolácia – ako napríklad život osamote, malá sociálna interakcia a pocity osamelosti – sú spojené s vyššou úmrtnosťou, zvýšenou chorobnosťou, nižšou funkciou imunitného systému, depresiou a kognitívnym poklesom.

  • Rozvíjajte svoje vnútro a dajte svojmu životu zmysel. Milujte svojho partnera, stretávajte sa a pomáhajte svojim blízkym.
Foto: Image by Oleksandr Pyrohov from Pixabay

Obaja lekári hovoria, že zaradením týchto 6 „liekov“ do svojho života spôsobíte, že váš život bude dlhší a kvalitnejší. Najlepšie na nich je, že sú zadarmo, fungujú lepšie ako akékoľvek iné lieky a nemajú žiadne vedľajšie účinky.

Uložiť článok

Najnovšie články