Foto: Unsplash

Nová štúdia vyšla na konci apríla 2023.

Vedeli ste o tom, že 85-90 % ľudí na svete sa radí medzi pravákov? Štúdie a výskumné práce o tom, čo tento jav spôsobuje, a prečo je tomu vlastne tak, sa vedú už celé storočia. Teraz vyšla na povrch nová teória, ktorá vysvetľuje, prečo tvoria ľaváci len zlomok populácie. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedecký portál MDPI uverejnil koncom apríla článok, ktorý opäť otvára veľmi diskutovanú tému. Ide o pravákov a ľavákov a zistenie, prečo je na svete len 10-15 % ľudí, ktorí používajú primárne svoju ľavú ruku.

Foto: Unsplash

Vedci nedokázali po stáročia jednoznačne určiť, prečo je medzi ľavákmi a pravákmi tak výrazný nepomer a čo ich vo všeobecnosti odlišuje. Vďaka novej štúdii sa však poznanie posunulo o poriadny krok dopredu. Zistilo sa totiž, že byť ľavákom je v podstate evolučná nevýhoda.

Ľavák je v nevýhode

Pôvod novej teórie siaha až do staroveku, kde si vtedajší ľudia museli potravu či územie získavať najmä bojom. Práve v bojovaní leží základ evolučného vývoja, ktorý ľudí viac „lákal“ k používaniu pravej ruky. Aj keď je štatisticky známe, že ľaváci sú zdatnejší bojovníci, v histórii to bola ich hlavná nevýhoda.

Foto: Unsplash

Keď je bojovník ľavák a snaží sa zaútočiť, respektíve udrieť, vystavuje protivníkovi ľavú stranu svojho tela a hrudníka, ktorú tvorí z výraznej časti srdce. Je teda podstatne viac náchylný na to, aby dostal smrteľný úder a rýchlejšie v boji padol.

Zatiaľ čo ľaváci sú v tomto ohľade „zatratení“, pravák sa pri útoku snaží čo najviac zakryť oblasť srdca a ľavú hemisféru, čo mu dáva oveľa väčšie šance na úspech. „Raní predkovia – praváci, ktorí uprednostňovali používanie pravej prednej končatiny v boji, mohli mať nižšie riziko smrteľného zranenia a výhodu v boji,“ poznamenali vedci.

Stále ide len o hypotézu

Tento vedecký výskum tak v závere predpokladá, že keďže ľaváci boli v historických bojoch náchylnejší na smrť, generácie a generácie v každej civilizácii sa začali zameriavať na to, aby používali hlavne pravú ruku.

Foto: Unsplash

Aj keď je to všetko stále len hypotéza a je založená na špekuláciách z behaviorálnych a fyziologických faktov, otvára to nový podnet na zamyslenie pri chápaní veľkého rozdielu medzi počtom ľavákov a pravákov na celom svete.

Uložiť článok

Najnovšie články