Cestovanie ja fenomén. Poznáte hádam človeka, ktorý by nerád videl nové, doposiaľ pre neho nepoznané zákutia Zeme či aspoň svojej krajiny? Je však pár...

Cestovanie ja fenomén. Poznáte hádam človeka, ktorý by nerád videl nové, doposiaľ pre neho nepoznané zákutia Zeme či aspoň svojej krajiny? Je však pár ľudí, ktorí milujú cestovanie o kúsok viac, ako ostatní. A čo je ešte lepšie, milujú cestovanie netradičnými spôsobmi, ako cez cestovnú kanceláriu do najžiadanejších letovísk. Toto je aj prípad projektu LADA svetom. Hovoríte si, LADA? Veď to sa musí rozpadnúť na prvej zákrute.. A čo klimatizácia? To, že cestovanie Ladou je naozaj dokonalý zážitok vás presvedčí skupina ľudí, ktorí sa na toto cestovanie dali. Na otázky nám odpovedal Marián Grofčík.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako vznikol projekt LADA svetom a o čom je?

Niekedy začiatkom roka 2013 sme sedeli pri pive a plánovali letnú dovolenku. Po troch sezónach cestovania po západnej Európe na požičanej 9-miestnej modernej dodávke sme chceli trochu viac dobrodružstva, exotiky a menej tradičného turizmu. Za prvý cieľ sme zvolili Kyjev. Lenže na Ukrajinu sa nám v modernom aute nechcelo a začali sme hľadať niečo viac „východné“. Až sme jedného dňa na inzerát objavili Vasiľa  – Ladu 2105. Na druhý deň bol náš, zjednali sme cenu zo 150€ na 200€ (plná nádrž + náhradné diely) a šli sme na to.

Už po prvej ceste do Kyjeva sme vedeli, že je to láska na celý život. O tri mesiace sme už vyrazili na expedíciu BaLADAlkán 2013, cez Srbsko, Macedónsko, Albánsko, Grécko, Bosnu a Hercegovinu a Čiernu Horu. Po tomto zahrievacom kole sme boli pripravení na naozajstné dobrodružstvo a v rámci expedície KAZpik 2014 sme prešli krajiny ako Turecko, Irán, Turkmenistan, Uzbekistan, Kazachstan a Rusko.

Jasné, že projekt je najmä o cestovaní, zážitkoch a poriadnej zábave. Ale radosť máme aj z toho, keď sa môžeme s ľuďmi o naše zážitky a príhody podeliť. Pravidelne chodíme prezentovať na cestovateľské akcie a festivaly a takisto z ciest vzniká že vraj celkom zábavný cestopis. Inak, môžete ho nájsť tu.

A v neposlednej rade je tu aj drobný motivačný faktor. Chceme sami sebe aj okoliu dokázať, že cestovanie nie je žiadna veda a netreba  mať strach z neznámeho. My tiež nie sme žiadni skúsení cestovatelia, skrátka  improvizujeme.

[youtube _W8zJrDWiyA 720 410]

Prečo ste si na cesty vybrali práve žiguli? Má toto auto práve nejaké výhody, ktoré dnešné autá nemajú?

No sme už naťukli, my sme nevyberali cielene Ladu… ale keď už sme k nej prišli, zamilovali sme si ju. A výhod má fakt veľa! Je lacná, za tie peniaze by sme toho zo súčasnej produkcie moc nekúpili. Tiež je naozaj ľahko opraviteľná a už sme sa to naučili aj my – matematik a ekonóm. A v neposlednom rade – keď nás domáci napríklad v nejakom Iráne vidia v takomto starom vehikli, hneď sú družnejší, ako keby sme prišli na nejakom hypermodernom a drahom vozidle.

lada

Cestujete traja. Ako dlho sa už poznáte? Kedy ste sa po prvýkrát vybrali na spoločné potulky svetom?

Základ skupiny LADA Svetom tvoríme dvaja, Marián Grofčík – šofér, večný pesimista a vybavovač administratívnych záležitostí ako víza a podobné administratívy a Matej Fabšík – navigátor, optimista a plánovač našej celkovej trasy. Na každú plánovanú expedíciu pozývame dosť ľudí, niekto sa prihlási aj sám, no nakoniec nájde dôvod, prečo to nepôjde. Práca, frajerka, peniaze, čas, nedostatok hygieny, vysoko nevhodný humor dvoch kmeňových členov posádky a mnohé iné.

lada-clenovia

Tento rok sa k nám pridá náš kamarát Andrej, ktorého už poznáme roky a bol s nami aj na našich prvých dvoch výpravách na Ukrajinu a po Balkáne. Konkrétnu funkciu mu ešte len pridelíme, zatiaľ má funkciu najvyššieho člena posádky J.

Ktorý kút sveta vás zatiaľ najviac zaujal?

Určite Irán. To bez váhania, ani za týždeň sme si nezvykli na to, že ľudia naozaj pomáhajú nezištne a pohostinnosť je pre nich prirodzená. Ak sa hovorí o Slovákoch, že sú pohostinní, mali by ísť na preškolenie do Iránu.

Okrem úchvatných miest a zaujímavých zážitkov ste určite mali aj iné, horšie. Ktorý z nich bol taký, ktorý by ste už naozaj zažiť nechceli?

Tak najsilnejšie bolo isto, keď nám domáci Iránci ukradli auto za bieleho dňa v strede Teheránu so všetkým za pomoci noža a nechali nás stáť pri ceste v jednej sade oblečenia bez ničoho.

Na auto nám po piatich dňoch našli, síce bez vecí, ale pojazdné a my sme sa rozhodli len tak bez ničoho pokračovať a prejsť ďalších 8 tisíc kilometrov našej cesty. A to bolo dobrodružstvo, ktoré by sme si kedykoľvek zopakovali.

Tento rok sa chystáte na ďalšiu výpravu. Kde máte namierené?

Ešte sme nikdy neboli v Afrike, tak tam chceme trošku nazrieť. Maroko, Západná Sahara, Mauretánia, Senegal, Guinea, Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny. Za  30 dní chceme prejsť minimálne 10 tisíc kilometrov a bude to poriadne dobrodrúžo!  Z našich najviac podarených nápadov môžeme spomenúť, že si berieme so sebou lyže, aby sme mohli skúsiť zjazdiť nejakú pieskovú dunu. A potom ich skúsime v Afrike predať, to je výzva.

Na česko- slovenskom štartovači „žobrete peniaze“. Ako vás môžu ľudia podporiť? Pôjdete na cesty aj keď túto sumu nevyzbierate?

Je to tak. Snažíme sa trochu pomôcť napnutému rozpočtu našej výprav. Pretože aj keď cestujeme „na žobráka“- spíme pod holým nebom, jeme najlacnejšie konzervy a sprchujeme sa len… no nikdy :D, ale cesta do Afriky je aj tak poriadne drahý špás.

Takisto by sme chceli vydať knižný cestopis. Z minulej cesty vznikol celkom podarený cestopisný denník, dostupný na našom webe a tak si Majo povedal, že ďalší diel skúsi vydať knižne.

Pokiaľ sumu nevyzbierame, budeme smutní a knižné vydanie cestopisu asi nebude. Ale na cestu samozrejme pôjdeme, lebo keď sme si raz povedali, že tam pôjdeme, tak tam pôjdeme.

Podrobnosti k celému projektu i k našej kampani nájde ctený čitateľ na štartovači.

lada-clen

Veľa ľudí si myslí, že keď chce niekto cestovať musí mať veľa peňazí. Čo by ste týmto ľuďom odkázali? Máte osvedčené rady, ako cestovať lacno?

Nemusí. Jediné čo musí mať je chuť cestovať a spôsob potom určite nájde. My ho tiež hľadáme za pochodu.

Lacný štýl závisí od množstva nepohodlia, aké dokáže cestujúci jedinec zniesť. My spávame vždy na zemi (na minulej 30-dňovej ceste sme spali v hoteli dvakrát, pretože to bola vízová povinnosť), varíme si v hrnci na ohni, nakupujeme na trhoch pre domácich (a zjednávame do krvi) a vyhýbame sa drahým, turistickým oblastiam. Najdôležitejšie ale je, aby človek našiel štýl, ktorý mu vyhovuje a baví ho. Nás to baví v štýle dobrodruhov.

Projekt LADA svetom dokazuje, že keď sa chce, tak sa všetko dá (aj prejsť kus sveta na žiguli). Ak sa vám páči tento projekt, určite ho nezabudnite podporiť na už spomínanom štartovači.

Uložiť článok

Najnovšie články