V tomto horskom meste žije viac než 30 tisíc obyvateľov a je to najvyššie položené mesto na Zemi. La Rinconada leží vo výške 5100 metrov a je tak vysoko, že poveternostnými podmienkami pripomína západné pobrežie Grónska, napriek tomu, že leží len 14 stupňov od rovníka. Letá sú vlhké a zimy naopak suché. Cez deň je chladno, noci sú však mrazivé. Priemerná ročná teplota sa v La Rinconade pohybuje len okolo 1,2 stupňa.
V skutočnosti je La Rinconada skôr usadlosť, než mesto. Nenájdete tu žiadne cesty, vodovodné potrubie ani kanalizačný systém. Ulice sú plné ortute, kyanidu a splaškov. Domy sú postavené z tenkých vlnitých plechov bez akejkoľvek izolácie. Všetci muži pracujú v baniach, kým ženy sa zameriavajú na predaj tovarov, snažia sa nájsť kúsky zlata v okolitých oblastiach, alebo sa živia prostitúciou.
Baníci ťažia zlato ručne, za použitia ortute, čo je po zlate druhá najčastejšie sa vyskytujúca látka v tejto oblasti. Zem, voda, vzduch aj sneh v La Rinconade, všetko je presiaknuté a kontaminované. Ak je La Rinconadu vôbec možné nazvať mestom, je to to najchudobnejšie a najsmutnejšie mesto na svete.
Na rozdiel od iných banských miest, La Rinconada nie je majetkom žiadnej spoločnosti. Takmer všetky bane, v ktorých sa v tejto oblasti ťaží, sú ilegálne. Neplatí tu žiadna administratíva ani zákony. Nič z toho, čo sa vyťaží, neputuje do rozvoja mesta. Ekonomika nie je nijak regulovaná, väčšina zlata, ktoré sa vyťaží, takmer okamžite putuje na čierny trh.
Zvláštne je aj to, že banícka spoločnosť, ktorá baníkov zamestnáva, Corporación Ananea, svojim zamestnancom neplatí mzdu. Namiesto toho fungujú vďaka archaickému systému práce, ktorý sa na nazýva cachorreo. Podľa tohto systému, zamestnanci pracujú tridsať dní bez mzdy, avšak na 31. deň si môžu vziať toľko rudy, koľko unesú na svojich unavených pleciach. Neexistuje spôsob, ktorým by sa dalo predpovedať, koľko zlata bude obsahovať ruda, ktorú si berú, často preto obsahuje len veľmi málo. Napriek tomu sa však tisíce ľudí lopotia v bani každý jeden deň v mesiaci v nádeji, že v ten jeden deň sa im podarí nahromadiť čo najviac bohatstva.
Napriek tomu, že spoločnosť funguje na základe takéhoto netradičného systému výplaty, baníkov v oblasti pribúda. Medzi rokmi 2001 až 2009 sa počet obyvateľov La Rinconady zdvojnásobil.
interez.sk (PetraS) amusingplanet.com
Nahlásiť chybu v článku