Meteorologický fenomém El Niño už nahradil jeho protipól La Niña. Viackrát sme vás informovali o tom, že vedci presne nevedia, čo so sebou prinesie a čo možno očakávať. Meteorológov však desí, že naberá na sile.
Vedec Pedro DiNezio, ktorý študuje pôsobenie La Niña a El Niño sa teraz pokúsil detailnejšie opísať, na čo sa svet musí pripraviť, píše TN Nova.
Toto so sebou prinesie
Podľa experta môže tohtoročný jav vytvoriť „najhoršie možné kombinácie klimatických podmienok“.
Zásah La Niña by mal so sebou priniesť prudké zmeny počasia. Tým sa nevyhne ani Európa. Obyvateľov starého kontinentu pod jej taktovkou čaká suchá a chladná zima. Najviac si jej úradovanie uvedomia ľudia žijúci v blízkosti pobrežia Atlantiku.
DiNezio sa snažil vysvetliť, ako fenomén La Niña v skutočnosti funguje. Všetko podľa jeho slov začína v atmosférickej cirkulácii Walker Circulation.
„Za normálnych okolností vzduch stúpa nad Amazóniu a Indonéziu, pretože vlhkosť z tropických pralesov tak spôsobuje nadnášanie vzduchu a klesá vo východnej Afrike a východnom Pacifiku. V priebehu pôsobenia La Niña sa tieto cykly zintenzívňujú a vytvárajú búrlivejšie podmienky tam, kde stúpajú, a suchšie podmienky tam, kde klesajú,“ vysvetľuje.
To znamená, že pobrežie Atlantiku môže čakať náročná hurikánová sezóna. Dôvod je ten, že La Niña produkuje menší strih vetra a odstraňuje „hurikánovú brzdu“.
Problém to predstavuje napríklad pre Floridu, nevyhne sa však ani iným častiam sveta. Do Austrálie počas jej posledného pôsobenia priniesla obrovské záplavy, Chile a Argentínu trápilo sucho. Ohrozená je aj východná Afrika, kde už aj teraz existujú oblasti, ktoré sužuje dlhodobé sucho.
Nahlásiť chybu v článku