Ako dobre ste sledovali dianie vo svete i na Slovensku za prvých šesť mesiacov roku 2018?
Za sebou máme čoskoro polovicu aktuálneho kalendárneho roka, no už sa toho vo svete stihlo udiať skutočne mnoho. Ako dobre sledujete dianie vo svete i na Slovensku? Neunikli vám významné udalosti a skutočnosti, ktoré sa navždy zapíšu do histórie roku 2018? Otestovať sa môžete v našom dnešnom kvíze, do ktorého sme vybrali 15 významných udalostí.
Článok pokračuje pod videom ↓
Navštívte tiež našu sekciu kvízov a otestujte sa aj z iných testov.
Koľko medailí získalo Slovensko na ZOH 2018 v Pchjongčchangu?
publicdomainpictures.net
Slovensku sa na ZOH 2018 v Pchjongčchangu podarilo získať celkom tri medaile. Za všetky sa môžeme poďakovať Anastasii Kuzminovej, ktorej sa podarilo vybojovať jednu zlatú a dve strieborné medaile.
Ktorý štát sa stal v roku 2018 majstrom sveta v ľadovom hokeji?
Wikimedia
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji mali tento rok jedno veľké prekvapenie. Ním bol vynikajúci výkon Švajčiarov, ktorí sa prebojovali až do finále turnaja. V ňom však nakoniec podľahli Švédom.
Len pred niekoľkými dňami odštartovalo najväčšie futbalové podujatie planéty. Kde sa tento rok konajú Majstrovstvá sveta vo futbale?
Pixabay
Po 12 rokoch sa Majstrovstvá sveta vo futbale opäť vracajú na európsky kontinent. Hrať sa tento rok totiž bude v Rusku a to poväčšine v jeho európskej časti. Ak vás toto podujatie zaujíma, prečítajte si i náš článok, v ktorom vás prekvapíme 15 zaujímavosťami z tohtoročného šampionátu.
21. februára sa odohrala vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a snúbenice Martiny Kušnírovej. V ktorej slovenskej obci sa táto desivá udalosť stala?
Wikimedia
Ján Kuciak a Martina Kušnírová žili spoločný život vo Veľkej Mači. Práve tu ich neznámy páchateľ chladnokrvne zavraždil v stredu 21. februára. Slovensko sa o celej udalosti dozvedelo až o niekoľko dní neskôr a to v pondelok 26. 2., deň, ktorí si mnohí budú pamätať ešte veľmi dlho.
Koľko ľudí sa podľa odhadov zúčastnilo najväčšieho protestu Za slušné Slovensko v Bratislave? Išlo v poradí o tretiu demonštráciu po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Wikimedia
Protestov organizovaných občianskou platformou Za Slušné Slovensko bolo niekoľko a konali sa nie len v Bratislave a desiatkach ďalších slovenských miest, ale i v zahraničí. Na tom najmasovejšom sa podľa odhadov Denníka N, zúčastnilo od 60 do 65-tisíc ľudí.
Len prednedávnom sa severokórejský vodca Kim Čong-un vôbec po prvý raz stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Na spoločnom summite sa okrem iného dohodli aj na denuklearizácii kórejského polostrova. Kde sa toto stretnutie uskutočnilo?
Archív interez.sk (TASR/AP)
Historické stretnutie severokórejského vodcu a amerického prezidenta sa uskutočnilo v Singapure. Spoločný summit vyvrcholil podpisom dohody oboch štátnikov, ktorá okrem iného hovorí o denuklearizácii kórejského polostrova či zastaveniu amerických vojenských cvičení v oblasti Južnej Kórey.
Po viac-menej istom páde Islamského štátu vojna v Sýrii zďaleka neskončila, práve naopak. Turecko na jar spustilo rozsiahlu ofenzívu na území Sýrie, ktorú tentoraz namierila proti Kurdom. V ktorej oblasti Sýrie sa spustila nová vlna bojov?
Wikimedia
Turecká ofenzíva v Afríne vyvolala vo svete protipólne reakcie. Turecko napadlo severné oblasti Sýrie s cieľom zaútočiť na radikálne skupiny Kurdských bojovníkov. Podľa slov prezidenta Erdogana sa však v Afríne turecká armáda nezastaví. Vyčistiť od "teroristov" chce celú oblasť až po hranice Iraku.
Prvá polovica roku 2018 sa niesla aj v znamení obrovského škandálu spoločnosti Facebook. Ako sa nazýva spoločnosť, ktorá zneužila obrovské množstvo osobných účtov ľudí z celého sveta?
Wikimedia
Spoločnosť, ktorá zneužila súkromné informácie z tisícov účtov používateľov Facebooku sa nazýva Cambridge Analytica. Po prevalení škandálu sa musel zakladateľ spoločnosti Mark Zuckerberg dokonca spovedať pred americkým kongresom i Európskym parlamentom. Ak chcete vedieť ako zabrániť aplikáciám na sociálnej sieti Facebook aby o vás zbierala súkromné informácie, prečítajte si náš starší článok.
Vo februári Spojenými štátmi americkými, ale i celým svetom otriasla desivá udalosť z floridskej strednej školy. Bývalý študent, 19-ročný Nikolas Cruz, tu chladnokrvne zabil niekoľko študentov. Koľko obetí si táto udalosť vyžiadala?
Wikimedia
17 mŕtvych a 20 zranených. Taká je bilancia desivej udalosti, ktorá sa odohrala vo februári v americkom štáte Florida. Udalosť sa stala najhoršou svojho druhu za posledných 5 rokov v celých Spojených štátoch amerických.
Prvému svetovému veľkomestu v modernej histórii ľudstva hrozila hotová katastrofa. Tou malo byť absolútne minutie zdrojov sladkej vody. O ktorom meste hovoríme?
Pexels
Realitu na ktorú sa musí pripraviť v budúcnosti celá planéta si už tento rok zažila africká metropola Kapské mesto. Akým ambicióznym spôsobom navrhli nedostatok sladkej vody sa dočítate v našom staršom článku.
Minulosťou roku 2018 sú i Oscary. Spomínate si, ktorá snímka získala najprestížnejšie ocenenie v hlavnej kategórii Najlepší film?
Pixabay
Prestížne ocenenie Najlepší film si za rok 2018 odniesol snímok režiséra Guillerma del Tora s názvom Podoba vody. Ak ste ho doposiaľ nevideli, určite odporúčame.
V marci 2018 svet opustil posledný samec vzácneho druhu nosorožca tuponosého menom Sudan. V ktorej krajine tento nosorožec posledné roky žil?
Prestížne ocenenie World Press Photo 2018 získal snímok francúzskeho fotoreportéra Ronalda Schemidta, ktorý zachytáva horiaceho demonštranta. Odkiaľ fotografia pochádza?
Archív interez.sk (TASR)
Víťazná fotografia World Press Photo 2018 pochádza z Venezuely. Zachytáva horiaceho demoštranta a symbolizuje rozpad krajiny a kritickú sociálnu i ekonomickú situáciu, v ktorej sa krajina ocitla. Viac o príbehu fotografie sa dočítate v tomto článku.
Amazonský prales sa konečne dočkal úcty, keď získal ľudské práva. Ktorá krajina svojej časti pralesa tieto práva udelila?
Pixabay
Bola to práve Kolumbia, ktorá sa konečne rozhodla chrániť Amazonský prales v najvyššej možnej miere. Časti Amazonského pralesa, ktorá sa nachádza na jej území, udelila ľudské práva a teda najvyššiu možnú právnu ochranu.
V marci 2018 opustil svet geniálny fyzik Stephen William Hawking. Akého veku sa dožil?
Nahlásiť chybu v článku