Ako sa volá manželka otcovho brata?
Otcov brat je strýko alebo strýc, jeho manželka stryná. Aj keď im tak na Slovensku dnes už málokto hovorí, spisovná slovenčina má jasne stanovené pravidlá a stryná má medzi nimi ešte stále svoje pevné miesto.
Ako sa volá syn vášho dieťaťa?
Deti našich detí sú vnúčatá, dievča je vnučka a chlapec vnuk. Ich deti sú pravnúčatá, pravnuk a pravnučka. A takto by sme mohli s predponou pra- pokračovať až dovtedy, kým by sme sa nepomýlili.
Ako sa volá matka vášho manžela?
Kto by nepoznal pomenovanie svokra? Je to matka vášho manžela. Vedeli ste však, že pokiaľ hovoríme o matke vašej manželky, teda vo vzťahu muž - manželka a jej matka, spisovne sa volá testiná?
Ako sa volá manželka vášho syna?
Manželka vášho syna nesie poetické pomenovanie - je to vaša (mladá) nevesta. Toto pomenovanie jej zostáva celý život, minimálne dovtedy, kým sa prípadne nerozvedú.
Ako sa volá dcéra vášho súrodenca?
Neter je dcéra vášho brata alebo sestry. Na tom predsa nemôže byť nič zložité, však?
Ako sa volá sestra vášho manžela / vašej manželky?
Nenechali ste sa popliesť českým ekvivalentom? V slovenčine nesie pomenovanie švagriná sestra vašej manželky / vášho manžela, ale aj manželka vášho švagra.
Ako sa volá mama jedného z vašich starých rodičov?
Predponu pra- používame vždy pri každej ďalšej generácii. Ak teda hovoríme o matke jedného z vašich starých rodičov, bude to zákonite vaša prastará mama (prababka).
Ako sa volá mužský potomok súrodencov vašich rodičov?
Bratanec (spisovne aj bratranec) je mužský potomok súrodencov vašich rodičov, sesternica je ženský potomok. Čiže syn vášho uja, tety, či strýka je váš bratanec a jeho dcéra je vaša sesternica.
Ako sa volá manžel otcovej alebo maminej sestry?
Otcova alebo mamina sestra je vám teta a jej manžel sváko. Toto pomenovanie má dva významy – spomínaný v príbuzenskom vzťahu alebo národnostné oslovenie pre staršieho človeka na dedine.
Ako sa volajú rodičia syna vo vzťahu k rodičom jeho ženy a naopak?
Svokrovci a tesťovci (bežne svokrovci a svokrovci) sú si navzájom svat a svatka, čiže spoločne svatovci. V praslovančine toto slovo označovalo len príbuzného, ktorý bol pozvaný na svadbu. Z toho vzniklo aj pomenovanie starosvat, starejší – človek poverený vedením svadobnej hostiny.
Nahlásiť chybu v článku