Amazonský prales produkuje 20 percent, alebo pätinu kyslíka na planéte.
Tento výrok je mýtus. Hoci prales produkuje veľké množstvo kyslíka, je zanedbateľný oproti tomu, koľko ho napríklad tvorí taký fytoplanktón. O oceánskom organizme sa predpokladá, že produkuje približne 50 percent všetkého kyslíka na svete.
Veľký čínsky múr je jediný ľudský výtvor, ktorý sa dá uzrieť z vesmíru voľným okom.
Tento geografický výrok je mýtus, ktorý už vedci viackrát odmietli. Čo sa týka iných ľudských výtvorov, z vesmíru je v prípade dobrých pozorovacích podmienok možné vidieť chladiaci rybník v Černobyli, skleníkový komplex Almería a americkú baňu Bingham Canyon.
Austrália je najmenší kontinent (pokiaľ ho rátame na pevninskú rozlohu).
Tento výrok je fakt. Pokiaľ nerátame s čistou pevninskou rozlohou, v rámci počítania by sme mohli do rebríčku kontinentov zaradiť aj Oceániu. Podľa pevninskej rozlohy je však s istotou najmenšia Austrália.
Len jedna rieka na celom svete preteká cez rovník dvakrát.
Tento výrok je fakt. Ide o africkú rieku Kongo, ktorá je zároveň treťou najvodnatejšou riekou na svete.
Mŕtve more je najnižšie položeným bodom na zemskom povrchu.
Tento výrok je geografický fakt. Mŕtve more, ktorého najnižší bod je 425 metrov pod morom, zároveň patrí k najnižšie položeným bodom, pokiaľ hovoríme o zemskom povrchu.
Moskva je mesto s najväčším počtom obyvateľov na svete.
V skutočnosti toto prvenstvo patrí japonskému Tokiu, v ktorom žije približne 14 miliónov rezidentov v meste, a približne 40 miliónov v celej oblasti. Pokiaľ hovoríme len o počte obyvateľov v meste a nie o celom metropolitnom území, tak prvenstvo patrí čínskemu mestu Šanghaj.
Najteplejším kontinentom na svete je Afrika.
Na základe extrémnych a priemerných ročných teplôt nie je najteplejším kontinentom na svete Afrika, ale Austrália.
Bod Nemo je termín, ktorým označujeme najodľahlejšie miesto na planéte.
Tento geografický výrok je fakt. Bod Nemo, inými slovami bod nedostupnosti, leží v Tichom oceáne a poznáme ho ako najodľahlejšie miesto na planéte.
Najväčšou púšťou na svete NIE je Sahara.
Pokiaľ hovoríme len o piesočných púšťach, tak najväčšou je určite Sahara. Púšť však definujeme ako miesto, kde je jednak málo zrážok a nízka vlhkosť, zároveň tiež veľmi obmedzená vegetácia. Do zoznamu teda počítame aj polárne púšte, vďaka čomu za najväčšiu púšť sveta nepovažujeme Saharu, ale Antarktídu.
Všetky rieky tečú zo severu na juh.
Tento výrok je mýtus. V skutočnosti rieky tečú rôznymi geografickými smermi a z rôznych bodov.
Nahlásiť chybu v článku