Keďže mnohých z vás zaujal náš minulý kvíz venovaný chémii, dnes sme sa rozhodli naň nadviazať a zamerať sa na názvy chemických prvkov. Nemusíte sa báť, nechceme od vás žiadne zložité chemické vzorce, zaujímať nás bude, ako si viete poradiť s prvkami v periodickej tabuľke prvkov. Opýtame sa vás na 16 chemických prvkov a štandardne vám ponúkneme k otázkam aj tri možné odpovede, z ktorých je jedna správna. Skúste urobiť náš kvíz a oprášte si vedomosti zo základnej školy. Navštívte na našej stránke aj sekciu kvízov a urobte si aj iné testy.
Článok pokračuje pod videom ↓
1.
Vápnik je mäkký, ľahký kov, ktorý patrí medzi kovy alkalických zemín. Ako biogénny prvok je jedným zo základných stavebných kameňov buniek všetkých živých organizmov na Zemi.
2.
Zlato je ušľachtilý žltý, stály a veľmi kujný kov známy už od staroveku. Je elektricky aj tepelne dobre vodivý. V prírode sa vyskytuje najmä v rýdzej forme.
3.
Berýlium je tvrdý, krehký a pomerne ťažko taviteľný kov, ktorý reaguje s kyslíkom a preto sa v prírode vyskytuje iba vo forme zlúčenín. Elementárne kovové berýlium možno dlhodobo skladovať napr. prekryté vrstvou alifatických uhľovodíkov ako petrolej alebo nafta, s ktorými nereaguje.
4.
Horčík je mäkký, ľahký kov, ktorý rýchlo reaguje s kyslíkom i vodou; na vzduchu sa postupne pokryje vrstvou oxidu, ktorá ho chráni pred ďalšou oxidáciou. Takto je možné ho uchovávať pomerne dlhú dobu. Vďaka svojej pomerne veľkej reaktivite sa v prírode horčík vyskytuje len v zlúčeninách.
5.
Osmium nemá vzhľadom na svoje mechanické vlastnosti v rýdzej podobe žiadne praktické využitie. Používa sa iba v zliatinách s ostatnými platinovými kovmi, napríklad na výrobu veľmi odolných hrotov plniacich pier alebo na niektoré chirurgické implantáty.
6.
Jód patrí do skupiny halogénov a po astáte je najmenej elektronegatívny halogén. Tvorí tmavofialové dostičkovité kryštáliky. Je to dôležitý biogénny prvok a jeho prítomnosť v potrave je nevyhnutná pre správný vývoj organizmu. Využíva sa v medicíne na dezinfekciu okolia rán a v liekoch, v potravinárstve, pri fotografovaní a na výrobu farieb.
7.
Mangán je šedobiely, tvrdý a veľmi krehký ťažký kov, v niektorých vlastnostiach podobný železu.
8.
Plutónium bolo pomenované podľa trpaslíčej planéty Pluto. Plutónium objavili nukleárni chemici Joseph W. Kennedy, Edwin M. McMillan, a Arthur C. Wahl pod vedením Glenna T. Seaborga v roku 1941 v University of California - Berkeley.
9.
Cín je mäkký kov striebornej farby. Známy je už od staroveku a používa sa pri výrobe zliatin, v potravinárstve a pri výrobe ozdobných predmetov.
10.
Bárium je mäkký, reaktívny kov, ktorý patrí medzi kovy alkalických zemín. Búrlivo reaguje s kyslíkom aj vodou a preto sa s ním v prírode stretávame len v podobe zlúčenín.
11.
Radón je najťažší prvok v skupine vzácnych plynov. Je rádioaktívny a nemá žiadny stabilný izotop.
12.
Uhlík tvorí základný stavebný kameň všetkých organických zlúčenín a tým aj všetkých živých organizmov. Zlúčeniny uhlíka sú aj jedným zo základov svetovej energetiky, fosílne palivá ako zemný plyn a uhlie slúžia ako energetický zdroj na výrobu elektriny a vykurovanie, produkty spracovania ropy sú nevyhnutné pre pohon spaľovacích motorov.
13.
Sodík je najbežnejším prvkom z radu alkalických kovov, výdatne zastúpený v zemskej kôre, morskej vode aj v živých organizmoch. Je to mäkký, ľahký, striebornolesklý kov, ktorý rýchlo reaguje s kyslíkom aj vodou.
14.
Je to prvok vytvorený umelo a to ožarovaním plutónia. Je pomenovaný podľa Alberta Einsteina a nemá prakticky (okrem výskumu) žiadny význam.
15.
Je to pomerne tvrdý polokov s vysokou afinitou ku kyslíku. Elementárny kremík je na vzduchu neobmedzene stály, v okolitej prírode sa s ním však stretávame prakticky iba vo forme zlúčenín.
16.
Indium je mäkký, ľahko taviteľný kov, bielej farby. V prírode sa vyskytuje ako prímes v hliníkových a zinkových rudách.
Vyhodnotenie:
Skvelé, chemické prvky ovládaš na jednotku 🙂
Vyhodnotenie:
Veľmi dobré, v chemických prvkoch si jasne doma 🙂
Vyhodnotenie:
Niečo ti vyšlo, niečo zase nie, ale aj tak je to pekný výsledok 🙂
Vyhodnotenie:
Chemické prvky asi nebudú tvoja silná stránka. Daj si kvíz opäť, určite to bude lepšie 🙂
Prosím zdieľajte tento kvíz na zobrazenie výsledkov.
Nahlásiť chybu v článku