Snom každého športovca na olympijských hrách je dosiahnuť čo najlepší výsledok a prirodzene získať cennú medailu. Pre majiteľa cenného kovu je jeho hodnota nevyčísliteľná, no ako sa vraví, všetko má svoju cenu. Takúto peňažnú hodnotu majú vzácne medaily z prebiehajúcej olympiády v Tokiu.
Cieľom každého kvalifikovaného športovca na sviatku olympijských hier (ďalej aj OH, pozn.) je samozrejme zabojovať o zisk cenného kovu. Medaila z podujatí letných aj zimných hier predstavuje pre jej výhercu neopísateľný pocit radosti a eufórie, pričom po zisku sa z danej osoby stáva doživotne nositeľ všetkého úspechu.
Dizajn zlatej, striebornej aj bronzovej medaily sa pred každými OH mení, aby pre každú príležitosť predstavoval jedinečnosť a výnimočnosť. Ako uvádza CNN, v minulosti mala nejedna medaila zaujímavý osud. Zatiaľ čo niektorí medailisti sa spomienky na svoj kariérny úspech vzdali v prospech predaja v aukcii, iní zas odmietajú čoby len jej zarámovanie. „Nikdy by som svoje medaily nepredala. Ani ich nechcem zarámovať, nechávam si ich dostupné na dotyk. Niekedy je príjemné opäť si ich nasadiť,“ prezradila pre CNN bývalá britská sedembojárka Kelly Sotherton.
Koľko stojí zlatá medaila z Tokia?
Čo sa však týka konkrétnej ceny za medailu z OH 2021 v Tokiu, tieto hodnoty vás pravdepodobne zaskočia. Zlatá, a teda najcennejšia medaila, váži približne 550 gramov. Na výrobu jedného kusu sa spotrebuje 6 gramov zlata a jej finančná hodnota po roztavení je 672 eur. Strieborný kov vyrobený primárne z čistého striebra váži podobne ako zlato, no jeho cena je na úrovni 380 eur. Najmenej samozrejme stojí bronzová, respektíve tretia medaila, no jej cena je v porovnaní diametrálne nižšia. Bronzovú medailu po roztavení nepredáte reálne za viac než 4,20 eur.
Pre zaujímavé porovnanie, najdrahšia zlatá medaila sa predala v roku 2013 za enormných 1,2 milióna eur. Na berlínskej olympiáde v roku 1936 ju získal Američan tmavej pleti, Jesse Owens, ktorý pobúril vtedajšie Hitlerove plány o nadradenosti árijskej rasy.
Nahlásiť chybu v článku