Vedecká komunita sa už dávno zhodla na tom, že ak chce ľudstvo predísť nepredstaviteľným dôsledkom klimatickej zmeny, musí začať konať. Nie v nasledujúcom desaťročí, nie budúci rok, ale dnes a keby to bolo možné, tak v najideálnejšom prípade cestovať v čase a urgentné kroky podniknúť ešte predtým, ako sme sa dostali do dnešnej situácie. Ako sa krajinám darí spomaľovať klimatickú zmenu a zachraňovať našu planétu ukazuje každoročne Index výkonnosti boja proti zmene klímy.
Už od roku 2005 zverejňujú organizácie Germanwatch, NewClimate Institute a Climate Action Network každoročne správu, v ktorej hodnotia úsilie a kroky jednotlivých krajín v boji za spomalenie klimatickej zmeny a zmiernenie jej dôsledkov. Tú najnovšiu predstavili na práve prebiehajúcej klimatickej konferencii v Madride, ktorej sa okrem iných zúčastnila, aktuálne najvýraznejšia tvár boja proti klimatickým zmenám, švédska aktivistka Greta Thunberg.
„Nový Climate Change Performance Index ukazuje známky globálneho obratu v produkcii emisií, vrátane klesajúcej spotreby uhlia. Niekoľko veľkých krajín sa však stále snaží tomuto trendu odolávať, predovšetkým Spojené štáty americké,“ povedala o správe jedna z autoriek Ursula Hagen. „Vidíme príležitosť na zastavenie rastúcich globálnych emisií, ale všetko bude závisieť od ďalšieho vývoja v Číne, ako aj od prezidentských volieb v USA. Obe krajiny sú na križovatke,“ hodnotí situáciu v tlačovej správe spomínaná autorka.
Správa hodnotiaca Index výkonnosti boja proti zmene klímy prináša podľa jej autorov možnosť na globálny obrat, ktorý si však stále vyžaduje ďalšie ambície a urýchlené kroky. Správa a jej autori otvorene kritizujú Spojené štáty americké, ktoré sa po odstúpení od Parížskej dohody dostali na posledné miesto rebríčka skúmaných krajín, z ktorého týmto zosadili Saudskú Arábiu. Prvé tri priečky v zelenej politike najaktívnejších krajín ostávajú po rozhodnutí autorov aj tento rok prázdne. Dôvodom je fakt, že ani jedna z 57 skúmaných krajín už nemá šancu splniť ciele, ku ktorým sa zaviazala podpísaným Parížskej dohody v roku 2015.
Krajiny, ktoré menia svet k lepšiemu
Celkovému rebríčku tak zo 4. priečky velí Švédsko, ktoré sa v indexe zo všetkých krajín umiestňuje najlepšie už tretí rok po sebe. Švédsko disponuje najvyššou uhlíkovou daňou vo svete, do roku 2040 sa zaviazalo vyrábať 100 % svojej energie z obnoviteľných zdrojov a krajina patrí aj na medzinárodnom fóre k najambicióznejším a najaktívnejším a to nielen v rámci únie, ale v celosvetovom meradle.
Za Švédskom sa v celkovom hodnotení umiestnilo Dánsko, ktoré v oblasti boja proti klimatickej zmene patrí aktuálne k najprogresívnejším krajinám sveta. Za jediný rok krajina postúpila o desať priečok a vďačí za to najmä zeleným politickým rozhodnutiam novej vlády premiérky Mette Frederiksenovej. Na pomyselnú tretiu priečku (v skutočnosti 6.) sa tak posunulo Maroko, ktoré už niekoľko rokov usilovne pracuje na splnení ambicióznych krokov zníženia emisií o 52 % a to do roku 2030.
Krajiny, ktoré menia svet k horšiemu
Na opačnom konci rebríčka skúmaných 57 krajín sveta sa nachádza trojica, bez ambície ktorých môže vyjsť aj celosvetové úsilie v boji proti klimatickej zmene celkom nazmar. Čína, Saudská Arábia a Spojené štáty americké ovplyvňujú stav klimatického systému našej planéty do takej miery, že či chceme alebo nie, práve oni budú v boji za prežitie našej civilizácie tými kľúčovými hráčmi.
Čína napriek oceňovaným projektom zelenej energie naďalej patrí k najvýznamnejším znečisťovateľom ovzdušia, v krajine však existuje úsilie tento trend v budúcnosti aspoň čiastočne zvrátiť. O presný opak sa však v poslednom roku snažili USA, vďaka ktorým sa Saudská Arábia vôbec po prvýkrát nenachádza na poslednej priečke rebríčka. Napriek tomu zo správy Climate Change Performance Index vychádza najhoršie Austrália. V kategórii klimatickej politiky sa krajina umiestnila na poslednom možnom mieste, pričom v hodnotení nezískala ani jediný bod. Austrália neprijala v oblasti boja proti klimatickej zmene po roku 2020 žiadny záväzok a v oblasti klimatickej politiky tak ostáva naďalej absolútne neaktívna.
Slovensko a Európska únia
Slovensko sa v celkovom hodnotení nachádza na 27. mieste za Talianskom a s malým náskokom pred Gréckom. A síce zaostávame za priemerom Európskej únie (22. miesto), z krajín V4 máme v tomto smere najlepšie hodnotenie, pričom sa v rebríčku nachádzame vo výrazne lepšom postavení (Česko – 43. miesto, Maďarsko – 47. miesto, Poľsko – 50. miesto). Rovnaký trend v umiestnení platí aj v rebríčku hodnotení klimatickej politiky.
Index výkonnosti boja proti zmene klímy (výber z rebríčka):
- 1.,2. a 3. miesto – neobsadené pre nesplnenie cieľov z Parížskej dohody
- 4. Švédsko
- 5. Dánsko
- 6. Maroko
- 7. Spojené kráľovstvo
- 8. Litva
- 9. India
- 10. Fínsko
- …
- 22. Európska únia
- …
- 27. Slovensko
- …
- 57. Irán
- 58. Juhokórejská republika
- 59. Čína
- 60. Saudská Arábia
- 61. USA
Nahlásiť chybu v článku