Väčšina národných centrálnych bánk v Európe disponuje obrovskou zásobou bohatstva, a to vo forme zahraničných bankoviek a depozitov, cenných papierov, zlata a ďalších aktív, ktoré nazývame medzinárodné zásoby. Hlavným dôvodom, prečo centrálne banky nejaké zásoby zadržiavajú, je uplatňovať finančné plány krajín či mať dohľad nad finančným trhom a cenovou stabilitou.
Zlato je základom svetovej finančnej politiky. Podľa mapy, ktorú vytvoril Jakub Marian, môžete vidieť, koľko zlata majú jednotlivé krajiny uloženého vo svojich rezervách. Rozdiel medzi východnými a západnými krajinami je drastický, vytvára akúsi čiaru medzi vyspelým západom a chudobným východom. Slovensko však svojou pozíciou prekvapuje.
Zo slovanských národov si celkovo najlepšie viedlo Rusko, ktoré sa môže pochváliť až 11,7 gramu zlata na osobu. Hneď po ňom nasleduje Slovensko s 5,9 gramu zlata na hlavu. Naši bratia Česi sa veľmi nemajú čím chváliť, ich centrálna banka má na osobu len 0,9 gramu zlata. Čo sa týka západnej Európy, asi nie je prekvapením, že najlepšie je na tom Švajčiarsko, ktoré má až 128,7 gramov zlata na obyvateľa. Druhé najlepšie je Nemecko a hneď za ním Taliansko, oba štáty majú nad 40 gramov zlata na osobu. Platí však, že zásoby centrálnych bánk nemusia odrážať to, akým bohatstvom krajina disponuje.
slavorum.org
Nahlásiť chybu v článku