Dvoch Britov a jedného Maročana bojujúcich za Ukrajinu odsúdili v separatistickej Doneckej republike na trest smrti. Tento akt, prirodzene, vyvolal vlnu kritiky aj dohadov a zareagovala aj anglická vláda.
Aidena Aslina (28) a Shauna Pinnera (48) zadržali ešte v apríli 2022, keď bojovali na ukrajinskej strane proti ruským inváznym silám. Údajne sa postavili pred súd v separatistickej, proruskej Doneckej ľudovej republike (DĽR). Obaja Briti sa údajne priznali k „výcviku, aby mohli podnikať teroristické činy“.
V zázname, zdieľanom ruskou štátnou tlačovou agentúrou RIA Novosti v stredu na sociálnych sieťach počuť tlmočníka, ako sa Aslina pýta, či sa „priznáva“ k trestnému činu. Brit na to odpovedal: „Áno.“ Toto obvinenie sa trestá 15 až 20 rokmi väzenia, uviedla RIA Novosti. Pinner takisto čelí dlhému odňatiu slobody a dokonca trestu smrti, pretože sa údajne priznal k „uchváteniu moci silou“.
Z 20 rokov je teraz trest smrti
Trest pre vojakov, ktorí boli označovaní za žoldnierov, najprv znel 20-25 rokov. Vo štvrtok sa však situácia rázne zmenila. „Najvyšší súd DĽR vyniesol prvý rozsudok nad žoldniermi. Briti Aiden Aslin a Sean Pinner, ako aj Maročan Saadún Brahím, boli odsúdení na smrť,“ uviedol korešpondent ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti, ktorý proces sledoval priamo v súdnej sieni.
Rozhodnutie súdov v DĽR neostalo bez reakcie. „Úplne odsudzujem odsúdenie Aidena Aslina a Shauna Pinnera, ktorých zatkli ruskí zástupcovia na východnej Ukrajine. Sú to vojnoví zajatci. Toto je falošný rozsudok s absolútne žiadnou legitimitou… Moje myšlienky sú s rodinami. Naďalej robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme ich podporili,“ cituje The Guardian ministerku zahraničia Spojeného kráľovstva Liz Trussovú.
„Sme zjavne hlboko znepokojení. Podľa Ženevského dohovoru majú vojnoví zajatci nárok na imunitu a nemali by byť stíhaní za účasť na nepriateľských akciách,“ dodal hovorca britského premiéra Borisa Johnsona.
Sociálny pracovník a inštruktor
Aiden Aslin sa narodil v roku 1994 v anglickom Newarku a v mladom veku pracoval ako sociálny pracovník. Neskôr však pôsobil v Sýrii a bojoval po boku kurdských ľudových jednotiek. Na Ukrajinu sa dostal v roku 2018, odkedy pôsobil v Mariupoľskej oblasti. Ako je známe, práve oblasť tohto mesta na východe Ukrajiny bola ruskými okupantmi doslova zrovnaná so zemou.
Aslin sa ešte v apríli musel vzdať ruským vojakom, pričom na Twitteri informoval, že on ani jeho spolubojovníci nemajú dostatok munície na obranu voči Rusom. Padol tak do zajatia, kde podľa zdroja The Telegraph čelil mučeniu a ublíženiu na zdraví vrátane poranenia hlavy či rúk.
Brit fighters Aiden Aslin and Shaun Pinner sentenced to death by firing squad for fighting in Ukraine pic.twitter.com/UJrelj3NWW
— The Sun (@TheSun) June 10, 2022
(Video zachytáva dvoch Britov a Maročana vo väzbe)
30. apríla 2022 prokurátor v DĽR tvrdil, že Aslin bol žoldnier a za údajné zločiny proti republike mu hrozí až trest smrti. 6. júna 2022 separatisti podporovaní Ruskom oznámili štyri trestné obvinenia proti Aslinovi, čím vlastne potvrdili, že ho čaká trest smrti.
Ruské médiá opísali ich prácu ako snahu o uchopenie moci
Aslin bol 9. júna odsúdený na smrť Najvyšším súdom samozvanej Doneckej ľudovej republiky, ktorá nie je medzinárodne uznávaná, spolu so Shaunom Pinnerom a marockým štátnym príslušníkom Saaudunim Brahimom.
Štyridsaťosemročný Pinner v minulosti slúžil v britskej armáde ako člen kráľovského anglického pluku. V roku 2018 sa presťahoval na Ukrajinu, kde žil v Mariupole aj so svojou ukrajinskou manželkou. Pinner spočiatku pracoval ako inštruktor práporu Azov. Neskôr sa však Brit pridal k námornej pechote Ukrajiny, píše TASS.
Ricordate #AidenAslin e #ShaunPinner, i cittadini inglesi catturati dai russi mentre combattevano fianco a fianco coi #nazisti?
Ora sono sotto processo in un tribunale della Repubblica popolare di #Donetsk dove compivano i loro massacri: rischiano la pena di morte come mercenari. pic.twitter.com/C3mziWYQuJ— Fabio Giagnoni 🍀 (@FabGiagnoni) June 8, 2022
Aslin (vľavo) a Pinner (vpravo)
Ruské médiá a súd prezentovali zločin ako žoldnierstvo a „spáchanie akcií zameraných na uchopenie moci a zvrhnutie ústavného poriadku DĽR.“ Ruské štátne médiá tiež informovali, že trojica bude popravená zastrelením, pričom predtým bude mať mesiac čas na odvolanie sa proti rozsudku.
Predpokladá sa, že Rusko tento proces čiastočne využíva na vyvíjanie tlaku na Spojené kráľovstvo a môže požiadať o výmenu zajatcov za ruských vojakov odsúdených za vraždu a iné vojnové zločiny počas ruskej invázie na Ukrajinu.
Obaja Briti uviedli, že slúžili v ukrajinskej námornej pechote, čím sa stali aktívnymi vojakmi, ktorých by mali chrániť ženevské konvencie o vojnových zajatcoch. Aslin slúžil v ukrajinskej námornej pechote takmer štyri roky. Pinner sa taktiež pridal k námornej pechote.
Zatiaľ teda nie je isté, ako skončí snaha o odvolanie sa voči rozsudku trestu smrti, no aj ak sa im to podarí, čaká ich pravdepodobne dlhá doba v ruskom väzení. Šanca sa však otvára aj alternatíve, že sa za nich postaví Britská vláda a formou dohody im možno zaručí prepustenie.
Nahlásiť chybu v článku