Každopádne sú lesné podmienky diametrálne odlišné od nášho bežného spôsobu života a preto je potrebné sa im prispôsobiť.
Ak sa nechcete báť a chcete byť na všetko pripravený, ideálne je siahnuť po základnej výbave a možno si pribaliť aj niečo navyše. Ktoré poľovnícke vychytávky vám môžu pomôcť pri pobyte v lese?
Výbava poľovníka vhodná pre každého návštevníka lesa
Ak navštevujete les počas dňa, prípadne idete na turistiku, ďalekohľad môže byť skvelým pomocníkom. Navyše ďalekohľad s 10x zväčšením je skvelým a účinným pomocníkom na sledovanie prírody, pri turistike a výletoch. Niektoré kúsky sú navyše s nízkou hmotnosťou a skvelými vlastnosťami vďaka čomu si výhľady, ale aj samotnú prírodu môžete užiť ešte lepšie a ešte viac.
Pri návšteve lesa za účelom poľovníctva je neodmysliteľnou súčasťou sledovanie okolitej oblasti. Takéto sledovanie môže nesmierne vylepšiť kvalitná termovízia, ktorú poskytuje napríklad termokamera flir. Tieto termokamery majú dlhú životnosť a široké spektrum uplatnenia, napríklad ich často používajú aj bezpečnostné zložky na sledovanie prítomnosti iných ľudí v objektoch, letiskové terminály, či na lokalizáciu osôb pri hasení požiaru. Tento prístroj vám môže zachrániť život a rovnako poslúžiť aj na spríjemnenie sledovania okolitej prírody a jej scenérie počas lovu.
V noci sa les často považuje za nebezpečné miesto. Práve tma, ktorá spôsobuje strašidelný vzhľad lesa nám spôsobuje dojem nebezpečenstva. Na tento účel môže skvelo poslúžiť digitálne nočné videnie. Skvelé je aj počas turistických výletov, keď idete zavčas rána, prípadne sa vraciate neskoro v noci. Rovnako vám môže dodať dávku bezpečia aj počas stanovania. Určite ide o skvelého pomocníka, ktorý sa môže zísť aj ľuďom mimo poľovníctva.
Základy pre bezpečný pobyt v lese
Ak chceme, aby sme sa v lese cítili dobre a bezpečne, mali by sme sa správať zodpovedne voči sebe aj voči prírode. Omnoho bezpečnejšie je po lese chodiť v skupinách ako osamote, pretože za predpokladu úrazu, či stretu s divou zverou lepšie dokážete vyriešiť vzniknutú situáciu. Snažte sa nahlas rozprávať a nevybočujte z turistických chodníkov. Ak sa nachádzate v prirodzenom lese, nepohybujte sa stredom, ale držte sa skôr pri okraji lesa, kde je menšia pravdepodobnosť stretu s divou zverou.
Základom pre bezpečný pobyt v lese by malo byť aj správne oblečenie a najmä obuv. V lese je väčšinou náročný terén, takže je dôležité zvoliť vodeodolné topánky s pevnou podrážkou, ktoré vám poskytnú dostatočnú oporu. Zároveň by ste mali siahať aj po kvalitnom nepremokavom oblečení a zobrať si viacero vrstiev odevu, aby ste si vedeli správne regulovať teplotu – v lese sú totiž značné výkyvy na svetlých miestach a pod stromami.
Ako sa správať keď stretnete divú zver?
Najlepšie je zver neplašiť, aby sa necítila ohrozená. V prípade, že cíti možnosť útoku, snaží sa brániť. Veľmi nebezpečný je stret so samicami, ktoré majú mláďatá – pre tie je totiž typická omnoho vyššia miera agresie. Ak sa stane, že zver vás napadne, snažte sa ľahnúť si do skrčenej polohy a chrániť si hlavu a krk. V ideálnom prípade je dôležité nahlas kričať a volať o pomoc.
Nahlásiť chybu v článku