Foto: Facebook - My sme les/SITA - Milan Illík

Pred budovou ministerstva dnes rozvinuli transparent s krvavými vlčími stopami.

Mimovládne ochranárske organizácie Aevis, WWF Slovensko, My sme les a Greenpeace Slovensko zaslali ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi jasný odkaz: „Vlk nie je trofej“.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pred budovou Ministerstva životného prostredia SR dnes rozvinuli transparent s krvavými vlčími stopami, čím protestovali proti zrušeniu celoročnej ochrany vlkov. Podľa nich rezort narúša základné princípy ochrany prírody a likviduje ohrozené druhy. Rastislav Mičaník z organizácie Aevis kritizoval ministrov prístup.

„Vedenie ministerstva svojím postojom k vlkom dokazuje, že evidentne nechápe základné princípy ochrany prírody a je nekompetentné riadiť tento rezort. Minister Tomáš Taraba pritom ešte zhruba pred rokom vyhlasoval, že slovenské vlky sa strieľať nebudú, že je to iba pseudotéma slovenskej opozície,“ povedal Mičaník a dodal, že zrušenie ochrany vlkov nemalo opodstatnenie, pretože situácia sa za posledný rok nezmenila.

Neúčinný postup

Marek Kuchta z iniciatívy My sme les upozornil, že namiesto odborných argumentov ministerstvo využíva neúčinný postup. „Ministerstvo nepredložilo žiadne dáta, podľa ktorých by lov vlka znižoval škody na hospodárskych zvieratách,“ konštatoval Kuchta. Zároveň pripomenul slová ministra Tarabu, ktorý koncom roka 2023 tvrdil, že škody spôsobené raticovou zverou poľnohospodárom, sú násobne vyššie. Tie sa pohybujú ročne približne vo výške 20 miliónov eur.

„Škody spôsobené vlkmi sú popri tom zanedbateľné. Vlk stavy raticovej zveri dokonca dokáže regulovať, podmienkou je však dobrý stav jeho populácie. Aktuálne povolené odstrely môžu jej početnosť znížiť o 12 až 24 percent, oslabiť existujúce svorky a znížiť ich schopnosť vyhľadávať si prirodzenú korisť, akou je raticová zver,“ vysvetlil Kuchta s tým, že oslabené svorky majú častejšie tendencie k útokom na hospodárske zvieratá.

Milan Janák z WWF Slovensko vyjadril podozrenie z porušenia európskej smernice o biotopoch v súvislosti so stanovením kvóty lovu pre sezónu 2024/2025. Riaditeľ Greenpeace Slovensko Marek Mikle varoval pred nezvratnými škodami pre slovenskú prírodu. Mimovládne ochranárske organizácie na záver dodali, že požadujú okamžité zastavenie lovu vlkov a zdôrazňujú potrebu rozhodovania na základe odborných a vedeckých argumentov. Budú tiež presadzovať, aby Slovensko plnilo svoje záväzky v oblasti ochrany prírody. Agentúra SITA požiadala o reakciu Ministerstvo životného prostredia.

Uložiť článok

Najnovšie články