Členovia etiópskeho domorodého kmeňa Suri sú z nášho pohľadu mimoriadne zvláštni. Niektoré ženy si kvôli tomu, aby boli pre mužov atraktívne, vybijú predné spodné zuby a do pery si umiestňujú tanieriky. Muži zase, aby ukázali svoju silu a bojovnosť, podstupujú rituálny boj nazvaný Donga. Víťaz súboja dokáže svoju silu a ženy sa rozhodnú, ktorá si ho vezme za muža.
Muži počas rituálneho súboja nemajú na sebe takmer žiadne oblečenie a takmer žiadnu ochranu. Majú so sebou však dongu – dlhú palicu, ktorá je zakončená vyrezávaným penisom.
Niekedy aj zomrú
Bojovníci z rôznych dedín sa stretnú na jednom mieste a celé hodiny medzi sebou bojujú. Tento súboj, aj vzhľadom na to, že na sebe majú iba primitívne ochranné pomôcky, je často krvavý a zranenia tak nie sú ničím neobvyklým. Aj keď pravidlá dongy zakazujú zabíjanie, niekedy sa bojovník zraní tak, že následkom aj podľahne.
Boje sa spravidla konajú po období dažďov a zúčastňuje sa ich 20 až 30 bojovníkov. Cieľom nie je len prilákanie partnerky, ale aj naučenie mladých mužov na to, aby si zvykli viesť boj s protivníkom.
Priebeh súboja
Muži bojujú proti sebe v kruhu, pričom spolu bojuje naraz aj niekoľko dvojíc. Jedinou zbraňou je približne dvojmetrová palica Donga. Cieľom je dostať súpera na zem a víťazom je ten, kto vydrží dlhšie bojovať. Zranenia sú časté a niekedy, žiaľ, príde aj na smrteľné zranenie. Ak k nemu dôjde, rodina za zabitého bojovníka dostane dobytok.
Súboje sú síce drsné, no odrážajú tradície kmeňa a sú ich významnou súčasťou. Jazvy, ktoré si muži z bojov odnášajú, im často slúžia ako dekorácia a poukazujú na istý status v kmeni.
Potláčanie tradícií
Kmeň Suri obýva územie Etiópie v údolí rieky Omo. Vláda Etiópie tu chce vybudovať novú vodnú priehradu, podporiť priemysel a rozvoj regiónu.
Kmeňu už v roku 1994 zakázali vykonávať rituálny súboj, ale nariadenie nerešpektujú a neustále medzi sebou bojujú. To sa vláde, samozrejme, nepáči, aj keď dôvod môžeme nájsť práve v spomínanej vodnej priehrade. Vládni predstavitelia totiž potrebujú domorodý kmeň z územia vytlačiť a to aj pomocou toho, že im zakazujú ich tradičné rituály.
Chce sa tak docieliť, aby sa kmeň Suri vzdal nielen bojov donga, ale aj vkladaniu tanierika do pery či skarifikácie, ktorú pokladajú takisto za niečo krásne.
Nahlásiť chybu v článku