Foto: Twitter/ RT

Aj keď sa nešťastie odohralo už pred stovkami rokov, ľudia si ho pripomínajú ešte aj dnes.

Explózia sopky Vezuv sa odohrala v auguste v roku 79 a navždy sa zapísala do dejín. V bezpečí nebol nikto, kto sa nachádzal v jej blízkosti. Hrozným spôsobom zahynulo množstvo ľudí a aj keď sa od tých čias prebudila sopka niekoľkokrát, práve rok 79 patrí medzi tie najpamätnejšie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnohých ľudí zabili úlomky, ktoré sopka chrlila, iní uhoreli zaživa, no odborníci prišli na to, že niektorí ľudia zomreli ešte hrôzostrašnejšou smrťou. Myslia si, že telesné tekutiny sa z ich tela doslova vyparili, čo spôsobilo, že im pod tlakom explodovala lebka.

Archeológovia z jednej z talianskych univerzít nedávno vykonali výskum, v rámci ktorého sa zamerali na pozostatky obetí nájdené v Herkulaneu, mestu, ktoré bolo k Vezuvu najbližšie. Ukázalo sa, že na kostiach obetí sa nachádzajú zvláštne čierne a červené zvyšky, ktoré boli nájdené aj vo vnútri lebky. Pozostatky boli preskúmané rôznymi špeciálnymi metódami a ukázalo sa, že obsahujú najmä železo a oxid železa.

Práve na základe týchto výsledkov došli odborníci k záveru, že obetiam, ktoré boli v blízkosti Vezuvu a boli vystavené extrémnej teplote, doslova zovrela krv v žilách a premenila sa na paru. Ako sa však pozostatky železa dostali na kosti, nie je celkom jasné. Vo vedeckých kruhoch sa objavila aj domnienka, že môžu pochádzať z mincí a iných železných artefaktov, ktoré sa v momente nešťastia nachádzali v blízkosti tela obete. Pochybnosti však vyvoláva fakt, že železo sa nachádza aj na pozostatkoch tiel, v blízkosti ktorých žiadne železné predmety nájdené neboli.

Antropológ Pier Paolo Petrone a jeho kolegovia teda predpokladajú, že železo musí pochádzať z iného zdroja, a to z krvi obetí. Odhaduje sa, že v oblasti Herkulanea takmer okamžite zahynulo až 300 ľudí, no odborníci zatiaľ preskúmali pozostatky 103 z nich. Mnoho kostier bolo výrazne poškodených úlomkami a vyzerali, ako keby boli spálené v krematóriu. Aj to svedčí v prospech teórie, že boli obete vystavené pôsobeniu extrémneho tepla.

Bližšie skúmanie lebiek obetí zas ukázalo, že takmer na každej z nich sa nachádza otvor a zvláštna sieť fraktúr. Z toho vyplýva, že následkom enormného tepla došlo k zvýšeniu vnútrolebečného tlaku a k explózii lebky. Telesné tekutiny a mozog obetí doslova zovreli a keď sa menili na paru, tá si prerazila cestu von z tela práve cez lebku. Takúto smrť by ste teda jednoznačne nepriali ani tomu najhoršiemu nepriateľovi.

Napriek tomu, že od explózie prešli stáročia, vedci Vezuv pozorne sledujú ešte aj dnes. K poslednej explózii došlo v roku 1944, no Vezuv je stále aktívnou sopkou a pod jej úpätím žijú stále tri milióny ľudí.

sciencelaert
Uložiť článok

Najnovšie články