Explózia sopky Vezuv sa odohrala v auguste v roku 79 a navždy sa zapísala do dejín. V bezpečí nebol nikto, kto sa nachádzal v jej blízkosti. Hrozným spôsobom zahynulo množstvo ľudí a aj keď sa od tých čias prebudila sopka niekoľkokrát, práve rok 79 patrí medzi tie najpamätnejšie.
Mnohých ľudí zabili úlomky, ktoré sopka chrlila, iní uhoreli zaživa, no odborníci prišli na to, že niektorí ľudia zomreli ešte hrôzostrašnejšou smrťou. Myslia si, že telesné tekutiny sa z ich tela doslova vyparili, čo spôsobilo, že im pod tlakom explodovala lebka.
Archeológovia z jednej z talianskych univerzít nedávno vykonali výskum, v rámci ktorého sa zamerali na pozostatky obetí nájdené v Herkulaneu, mestu, ktoré bolo k Vezuvu najbližšie. Ukázalo sa, že na kostiach obetí sa nachádzajú zvláštne čierne a červené zvyšky, ktoré boli nájdené aj vo vnútri lebky. Pozostatky boli preskúmané rôznymi špeciálnymi metódami a ukázalo sa, že obsahujú najmä železo a oxid železa.
#NATURE – Mount #Vesuvius May Have Killed People by Vaporising Their Blood And Exploding Heads From The Inside https://t.co/nqw7laHllt pic.twitter.com/tYyKslAU4r
— Oden (@Gjallarhornet) October 9, 2018
Práve na základe týchto výsledkov došli odborníci k záveru, že obetiam, ktoré boli v blízkosti Vezuvu a boli vystavené extrémnej teplote, doslova zovrela krv v žilách a premenila sa na paru. Ako sa však pozostatky železa dostali na kosti, nie je celkom jasné. Vo vedeckých kruhoch sa objavila aj domnienka, že môžu pochádzať z mincí a iných železných artefaktov, ktoré sa v momente nešťastia nachádzali v blízkosti tela obete. Pochybnosti však vyvoláva fakt, že železo sa nachádza aj na pozostatkoch tiel, v blízkosti ktorých žiadne železné predmety nájdené neboli.
Antropológ Pier Paolo Petrone a jeho kolegovia teda predpokladajú, že železo musí pochádzať z iného zdroja, a to z krvi obetí. Odhaduje sa, že v oblasti Herkulanea takmer okamžite zahynulo až 300 ľudí, no odborníci zatiaľ preskúmali pozostatky 103 z nich. Mnoho kostier bolo výrazne poškodených úlomkami a vyzerali, ako keby boli spálené v krematóriu. Aj to svedčí v prospech teórie, že boli obete vystavené pôsobeniu extrémneho tepla.
Inzwischen sind wir halbwegs wieder fit und nutzen die Chance für einen letzten Blick auf das #Vesuv-Panorama. Leider konnten wir den Berg nicht besser kennenlernen, aber mit etwas Glück steht er noch eine Weile ;). #Italien #Roadtrip pic.twitter.com/zts8bD1jOQ
— OnTheRoadAgain (@OTRAeu) September 29, 2018
Bližšie skúmanie lebiek obetí zas ukázalo, že takmer na každej z nich sa nachádza otvor a zvláštna sieť fraktúr. Z toho vyplýva, že následkom enormného tepla došlo k zvýšeniu vnútrolebečného tlaku a k explózii lebky. Telesné tekutiny a mozog obetí doslova zovreli a keď sa menili na paru, tá si prerazila cestu von z tela práve cez lebku. Takúto smrť by ste teda jednoznačne nepriali ani tomu najhoršiemu nepriateľovi.
Napriek tomu, že od explózie prešli stáročia, vedci Vezuv pozorne sledujú ešte aj dnes. K poslednej explózii došlo v roku 1944, no Vezuv je stále aktívnou sopkou a pod jej úpätím žijú stále tri milióny ľudí.
sciencelaert
Nahlásiť chybu v článku