foto: sirk_nala [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Človek má občas pocit, že k tomu, aby na tejto planéte prežil, musí vedieť všetko.

Žiaľ, nie je to možné a aj keď je kapacita ľudského mozgu úžasná, svet bude vždy plný záhad a jednou z nich sú napríklad aj kruhy v obilí. V niektorých prípadoch išlo o novinárske kačice, niektoré úkazy sa však do dnešného dňa nepodarilo objasniť. Ako kruhy v obilí vznikli a čo sa za nimi ukrýva?

Článok pokračuje pod videom ↓

Kedy sa objavili prvé kruhy v obilí?

Kruhy v obilí majú hneď niekoľko názvov, hovorí sa im napríklad piktogramy, agroglyfy alebo agrosymboly. Ako prvý tento pojem použil okolo roku 1980 muž menom Colin Andrews a najviac kruhov v obilí nájdete na juhu Anglicka. Ako napovedá samotný názov, sú to geometrické tvary, zvyčajne kruhy, vytvorené pritlačením obilia k zemi. Kruhy v obilí sa neraz objavia z večera do rána a nechávajú verejnosť ohromenú. Obrazce sú neraz komplikované a vytvárajú nádherné vzorce.

Jabberocky [Public domain], via Wikimedia Commons
Z času na čas sa záhadný vzorec objavil aj predtým, po roku 1970 ich však pribúdalo čoraz viac. Aj keď na túto tému príliš veľa oficiálnych štúdií nebolo vykonaných, zopár sa ich predsa len nájde. Navyše, kruhy v obilí boli inšpiráciou pre mnoho filmov či kníh. Napriek tomu, že sa kruhy v obilí objavujú už desiatky, ba podľa niektorých zdrojov stovky rokov, pôvod a príčinu vzniku niektorých z nich sa nepodarilo objaviť dodnes.

Sú dielom vyššej moci?

Prvá zmienka o kruhoch v obilí pochádza ešte z roku 1678 a obrazec je vyrytý do drevenej dosky. Na doske je vyobrazený rohatý diabol, ktorý za pomoci kosy vytvára do obilia kruhový obrazec. Legenda hovorí, že obrázok diabla vznikol kvôli sporu dvoch farmárov, po ktorom jeden z nich vyhlásil, že bude radšej platiť poplatky diablovi, ako svojmu sokovi. O kruhoch v obilí sa teda hovorí už dlho, ľudia však verili, že je za ne zodpovedný diabol alebo iná vyššia moc.

Samozrejme, niektoré „moderné“ kruhy v obilí sú dielom senzáciechtivých ľudí, nejeden obrazec totiž pritiahol pozornosť médií z celého sveta. Napríklad, v roku 1991 sa Doug BowerDavid Chorley priznali, že niektoré kruhy v obilí sú ich dielom. Prvý kruh vytvorili po prehýrenej noci ešte v roku 1976 v anglickom Wiltshire a ani len netušili, aké tým vyvolajú šialenstvo. V snahe rozlúsknuť, odkiaľ sa kruhy berú, vypukla hotová pandémia a na miesto činu sa hrnuli desiatky ľudí, vrátane konšpiračných teoretikov a pseudovedcov.

Hansueli Krapf [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Vznikalo mnoho teórií, niektoré tvrdili, že ide o prácu mimozemšťanov, ďalší verili, že sa takto prejavuje sila pravekých duchov či energia Zeme, ktorá poukazuje na to, že sa blíži koniec sveta. Niektorí si dokonca mysleli, že kruhy v obilí sú výsledkom testovania akejsi tajnej superzbrane, odkazom ľudí z budúcnosti či pozostatkom mayskej civilizácie. V roku 1980 sa dokonca v médiách objavila informácia, že kruhy nie sú ničím výnimočným, len náhodným výsledkom sexuálnej aktivity ježkov.

Bohatý zdroj konšpiračných teórií

Pokiaľ však ide o konšpiračné teórie, nejedna vznikla ako následok umiestnenia kruhu, niektoré totiž vznikli v blízkosti pohrebísk alebo známych rituálnych miest, ako je napríklad Stonehenge. Navyše, niektoré vzorce boli tak veľké alebo komplikované, že ľudia jednoducho neverili, že by mohli byť v krátkom čase vytvorené človekom. Pole totiž nie je rovným plátnom a vytvoriť matematicky presné geometrické tvary by bolo pre človeka mimoriadne náročné, ba dokonca nemožné.

Aj keď je teda mnoho kruhov výsledkom zámernej ľudskej činnosti, predsa ostalo malé percento, ktoré vedci nedokážu nijak vysvetliť. Neobjasnené kruhy v obilí nevytvorené rukou človeka sa údajne dajú od tých umelo vytvorených odlíšiť niekoľkými znakmi, zoznam takých znakov však zatiaľ nebol uverejnený. Jedným zo základných znakov však je, že kruhy vytvorené človekom sú zvyčajne zachytené na záznam, kým o niektorých záznamy neexistujú. Jednoducho sa objavili a nikto netuší ako.

Nové kruhy v obilí sa občas objavia ešte aj dnes, zvyčajne je to však práca anonymných nasledovníkov Bowera a Chorleyho. Treba však uznať, že vzorce sú čoraz komplexnejšie a poskytujú jedinečný estetický zážitok.

Wikipedia, Livescience, Smithsonianmag, National Geographic
Uložiť článok

Najnovšie články