Ilustračné foto: archív TASR/AP

Klimatické zmeny to dávajú Austrálii poriadne pocítiť.

Austrálsky štát Queensland čelí v posledných dňoch obrovským záplavám. Zaplavené zostali ulice aj domy a katastrofa sužuje dokonca aj zvieratá, ktoré v jej dôsledku prichádzajú o život. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vláda Queenslandu oznámila kritický stav v Townsville a začala s opatreniami. Mesto zasiahli historicky najväčšie záplavy s nepredvídateľne extrémnymi zrážkami. Starosta mesta prirovnal situáciu k peklu. V jej dôsledku totiž prišlo o život už 300-tisíc kusov dobytka, voda zaliala ulice a vyplavila do nich krokodíly.

Vážna situácia si vyžiadala začať s potrebnými opatreniami. Predseda vlády Scott Morrison oznámil, že poskytne viac ako dva a pol milióna eur na podporu občanov zasiahnutých povodňami. „Bude to veľmi, veľmi ťažké obdobie. Ľudia na postihnutých miestach budú potrebovať našu podporu.“

Premiérka Annastacia Palaszczuk vyzvala vládu o otvorenie stavidiel priehrady na rieke Ross, v ktorej sa hromadila voda. Na otázku, prečo sa s týmto opatrením nezačalo už skôr, aby sa zabránilo niektorým záplavám, sa Palaszczuk odvolala na mestské zastupiteľstvo, ktoré je jej vlastníkom.

Priehrada bola vybudovaná kvôli záchrane nehnuteľností pri dávnejším povodniam. Pri takýchto extrémnych udalostiach by však táto stratégia mohla spôsobiť ešte katastrofickejšie škody. Rozhodnutie o otvorení priehrady, až keď hladina vody dosiahla 43 metrov, napokon ušetrilo množstvo domov. Pri jej otvorení sa prelialo do rieky Ross až 1900 metrov kubických metrov vody za sekundu.

Zažívajú peklo

Záplavy mali najväčší dopad na mesto Idalia, kde boli nehnuteľnosti postavené počas posledných dvoch desaťročí a ktoré sa považovali bez rizika záplav. V západnej oblasti Queenslandu, okrem smrti 300-tisíc kusov hovädzieho dobytka, dosiahli škody výšku viac ako 260-miliónov eur.

„Je to katastrofa, hovädzí dobytok sa nemohol pohybovať, voda stále stúpala a stúpala,“ uviedol starosta Richmondu John Wharton. „Doplatili na to železničné trate, cesty sú zablokované a množstvo dobytka je preč. Nemohli to prežiť. Bolo to peklo.“ Po dlhom období sucha majiteľov dobytka postihla skutočná tragédia až teraz, keď ich postihlo devastujúce zničenie záplavami.

theguardian.com,ndtv.com
Uložiť článok

Najnovšie články