Obyvatelia obce Kraľovany sa musia rozlúčiť so Slnkom už v novembri. Dedina leží v mrazivom tieni až do konca januára. Neveríte, že je to vôbec možné? Tento nezvyčajný prírodný jav sa deje kvôli Kraľovianskej kope. Blízko obce nájdeme tiež Šútovské jazero, ktorého návštevu vrelo odporúčame.
Obec Kraľovany sa nachádza v okrese Dolný Kubín a predstavuje vstupnú bránu do Oravského regiónu. Leží však mimo prirodzenej oblasti Oravy, v Ľubochnianskom prielome medzi pohoriami Malej a Veľkej Fatry. Kraľovany sú dôležitým dopravným uzlom pre cestnú ako aj pre železničnú dopravu.
V zime bez slnečných lúčov
Kraľovany sa nachádzajú v hlbokej doline. Nad tou dolinou sa z južnej strany rozprestiera vysoký kopec, ktorý sa nazýva Kraľovianska kopa. Keďže v zimných mesiacoch slnko nevychádza tak vysoko, cez tento kopec sa nedostane ani jeden jeho lúč. Jednoducho napísane, kopec tieni celej dedine ležiacej v údolí. Preto má obec Kraľovany najviac dní bez priameho slnečného svetla.
Ak by ste si teda chceli v Kraľovanoch vychutnať príjemnú slnečnú zimnú prechádzku, ostali by ste sklamaní. Počas zimného obdobia sa tu drží dlhšie sneh. So spomínaným nedostatkom zimného slnka je však spojená aj ďalšia zaujímavosť. V Kraľovanoch sa veľmi dobre darí vysokej životnosti stromov orecha. Keďže kôra stromu obvykle po 15 rokov praská, orechom v Kraľovanoch sa vďaka nedostatku slnečných lúčov naopak darí. Proces sa spomalí a stromy sa dožijú aj 80 rokov.
Nórsko tento problém vyriešilo po svojom
Podobnú situáciu prežívalo aj nórske mestečko Rjukan, až kým sa ju nepodarilo vyriešiť zrkadlami umiestnenými na protiľahlej hore. Nápad bol veľmi jednoduchý, no náročný na realizáciu. Hlavnú úlohu zohrávala séria zrkadiel. Musela byť umiestnená na pahorkoch hôr, aby odrážala slnečné žiarenie nasmerované do centra mesta. Tomuto pôvodnému nápadu však chýbala skutočná realizácia. Ľady sa pohli až vďaka vyspelej technike. Tri gigantické zrkadlá dopravili na horu pomocou helikoptér. Zrkadlá sú ovládané počítačmi, dokážu sledovať polohu Slnka a otáčať zrkadlá. Hoci samotná realizácia projektu stála viac ako 600 tisíc eur, určite bude stáť za to. Nebude totižto slúžiť len domácim, ale priláka aj turistov a tým pomôže mestu Rjukan oživiť cestovný ruch.
Ako je vidieť, Kraľovany nie sú jediné, ktoré riešia problém s nedostatkom slnečných lúčov. V Nórsku si s týmto problémom poradilo zaujímavým spôsobom.
Pozri aj: V Tepličke nad Váhom vysadia na 750. výročie obce 750 stromov
sme.sk , obeckralovany.sk , pravda.sk , visitrjukan.com
Nahlásiť chybu v článku