Kým kedysi bolo považované fajčenie cigariet za zdraviu prospešné a dokonca ho odporúčali aj lekári, dnes proti nemu bojujeme. Denník Catalan News píše, že Katalánsko v tomto smere napreduje míľovými krokmi a čoskoro si v uliciach Barcelony už len tak nezapálite.
Zákon sa postupne sprísňuje
Fajčenie cigariet je v španielskych reštauráciách a kluboch celkom zakázané už od 2. januára 2011. Ešte v roku 2004 bolo fajčenie povolené v niektorých podnikoch, dnes si však už nezapálite dokonca ani na miestach, ktoré sa nachádzajú v blízkosti detských ihrísk alebo nemocníc, o reštauráciách a kluboch nehovoriac. Denník The Guardian uvádza, že fajčenie bude v Barcelone zakázané dokonca aj na športoviskách, vlakových a autobusových zastávkach a aj v autách, najmä, ak bude pasažierom aj dieťa.
Obyvatelia Barcelony nenamietajú
Teraz sa chystá ďalšie sprísnenie zákona, no zdá sa, že obyvatelia Španielska proti tomu nenamietajú. Protestuje len niekoľko majiteľov barov a reštaurácií, ktorí si myslia, že zákon už zachádza priďaleko. Obávajú sa totiž, že sprísnenie zákona ich oberie o zákazníkov a teda aj o príjem. Upozorňujú na to, že problémom sú spoločnosti vyrábajúce tabakové výrobky a ak chce vláda urobiť niečo pre ochranu zdravia svojich obyvateľov, mala by obmedziť alebo zakázať činnosť týchto spoločností.
Niektorí majú radosť, iní nadšení nie sú
Zdá sa teda, že vytvorenie zón, kde si mohli fajčiari zapáliť bez toho, aby rušili nefajčiarov, bolo akýmsi kompromisom. Mnohí zamestnanci reštaurácií a barov si však sprísnenie zákona pochvaľujú, na nich totiž fajčiari priveľký ohľad nebrali. Obsluhovať ich museli aj vo fajčiarskej časti a to bez ohľadu na to, či obsluha holduje fajčeniu alebo nie. Nový zákon by teda pre zamestnancov vytvoril lepšie pracovné podmienky.
Pribudlo množstvo terás
Odkedy bol zavedený zákon zakazujúci fajčenie vo vnútri, pribudlo na uliciach množstvo terás, ktoré zákazníci využívajú najmä ako fajčiarsky kútik a to aj v nepriaznivom počasí. Úrady však proti takémuto riešeniu bojujú, terasy sú totiž neraz postavené ilegálne, zaberajú veľké plochy verejných priestranstiev a sú nepoužiteľné pre nefajčiarov.
Ceny rastú, počet fajčiarov klesá
Okrem zavedenia prísnejšieho zákona zvažuje Španielsko aj zvýšenie cien tabakových výrobkov, už teraz pritom stojí balíček 20 cigariet takmer 5 eur. Stále je to však menej, ako napríklad vo Veľkej Británii, kde balíček cigariet vyjde zákazníka aj na viac ako 13 eur. Zdá sa však, že doterajšie sprísnenia boli pomerne účinné. Počet fajčiarov totiž podľa Eurostatu klesol na 22 percent. Čo sa týka slovenských zákonov, tie zakazujú fajčenie napríklad v zdravotníckych zariadeniach, v školách a na internátoch, ale napríklad aj v kultúrnych zariadeniach či v areáloch vlakových a autobusových staníc.
catalannews, theguardian, noveaspi
Nahlásiť chybu v článku