Foto: pixabay.com

Zaujímavosti z čarovného a tajomného marockého sveta.

Leží len niekoľko kilometrov od európskeho pobrežia, no pre množstvo ľudí je to dodnes záhadná a nepoznaná krajina. Maroko ako obľúbená destinácia cestovného ruchu rozkvitá najmä v posledných rokoch a skutočne má čo ponúknuť. Práve preto sa dnes nachádza v africkom cestovnom ruchu na popredných priečkach. Od prekrásnych pláží až po nekonečnú púšť, bohatú kultúru, exotické zvyky a tradície. Vedeli ste o Maroku týchto 10 zaujímavostí?

Článok pokračuje pod videom ↓

Zaujímavosti o Maroku

Najstaršia univerzita sveta

Zdá sa vám, že ste niekde počuli, že najstaršou univerzitou na svete je tá v talianskej Bologni? Univerzita Al Quaraouiyine v marockom meste Fez však vznikla už v roku 859 n.l., a teda o viac ako 200 rokov skôr ako tá v Bologni. Narozdiel od európskych univerzít však tie tradične arabské neudeľujú po dokončení štúdia žiadne tituly, a preto sa na univerzitu Al Quaraouiyine akosi zabúda. Pravdou však je, že práve táto vzdelávacia inštitúcia je najstaršou dodnes fungujúcou univerzitou na celej planéte.
University of Al Quaraouiyine Courtyard

Sneh v Afrike

Možno sa to niekomu bude zdať nepochopiteľné, ako môže byť v horúcej Afrike vôbec kúsok snehu. V Maroku sa však počas zimy môžete lyžovať, guľovať či stavať snehuliakov. Možné je to vďaka pohoriu Atlas, ktoré zasahuje i na územie Maroka a svojím najvyšším vrcholom Džabal Tubkal dosahuje nadmorskú výšku až 4165 m.n.m.. Sneh v marockom lyžiarskom rezorte Oukaimeden nájdete každý rok v priemere od decembra do apríla.
Oukaimeden

Filmový raj

Maroko nie je rajom iba pre cestovateľov, ktorí túžia spoznať túto prastarú arabskú krajinu. Je rajom i pre filmových tvorcov, ktorí si pre svoje natáčanie vybrali práve Maroko. Vedeli ste, že v Maroku boli natáčané napríklad filmy Múmia, Gladiátor, Čierny jastrab zostrelený, Alexander Veľký, Kráľovstvo nebeské či seriály Prison Break a Game Of Thrones?
Astapor

Chlieb je život

V kultúre maročanov je chlieb všetko. Najcennejším a najvzácnejším každodenným predmetom, ktorý živí všetkých a všetko, a preto s ním treba zaobchádzať s úctou. V Maroku je zakázané (možno ani nie zakázané, jednoducho to nikto nerobí) zahodiť starý chlieb, či jeho posledné zvyšky. To, čo nezjedia ľudia, putuje k hospodárskym zvieratám. Ak rodina nechová žiadne zviera, potom starý a zvyšný chlieb vymieňa za iné užitočné predmety ako napr. mydlo.
Marrakech Medina

Krajina džinov

V arabskom svete je džin mytologická postava, ktorá obýva dimenziu sveta nezachytiteľnú ľudským okom a tvorí ich hmota podobná ohňu bez dymu. Zvlášť v Maroku majú džinovia v kultúre významné postavenie. Maročania veria v existenciu džina, ktorý dokáže ovládať vôľu ľudí, a preto boli najmä v minulosti v krajine úplne bežné prípady akéhosi exorcizmu.
Looking for the genie!

Bližšie ako sa zdá

Maroko je síce africkou krajinou, no k Európe má omnoho bližšie, ako by ste si možno mysleli. Z Marockého pobrežia môžete dokonca vidieť pohybujúce sa autá na Španielskom pobreží. Gibraltársky prieliv, ktorý oddeľuje Európu od Afriky, je totiž vo svojom najužšom mieste široký len 14,3 km. Z Maroka sa však do európskej krajiny môžete dostať i bez toho, aby ste prekročili more či oceán. Priamo v Maroku totiž nájdete dve španielske enklávy Ceuta a Melila.
Strait-of-Gibraltar

Maroko žije v roku 2967

V Maroku žije viac ako 33 miliónov obyvateľov, z ktorých drvivá väčšina patrí medzi Berberov – pôvodných obyvateľov Severnej Afriky, ktorí oblasť Maroka obývajú už viac ako 5000 rokov. A práve podľa ich kalendára sa práve píše rok 2967. Nenechajte sa však zmiasť. Oficiálne totiž v kráľovstve platí „klasický“ kalendár, a teda i tu je stále len rok 2017.
BERBER

Neodmietajte jedlo ani čaj

Ak sa vám Maroko začína páčiť a rozmýšľate nad tým, že by sa mohlo stať vašou ďalšou cestovateľskou destináciou, potom máme pre vás dobrú radu. V Maroku je veľmi neslušné odmietnuť akýkoľvek pokrm či pozvanie na čaj a takéto správanie je považované za akt hrubosti. Spoločné stolovanie či relax pri čaji je totiž stavebným kameňom rodiaceho sa vzťahu medzi domácim a hosťom. Rovnako je neslušné jesť jedlo ľavou rukou, pretože táto ruka je považovaná za nečistú.
tea

Pečeň – symbol lásky a biela – farba smútku

Nie srdce, ale pečeň je v Maroku symbolom lásky a náklonnosti. Pečeň je totiž „zdrojom“ a symbolom vášne a práve preto si ju Maročania zvolili za svoj symbol miesto srdca. Opačne to v Maroku majú i s farbou smútku. Po smrti blízkeho sa netrúchli v čiernej farbe, ale naopak bielej.

Foto: pixabay.com

Luxusné drevo

Ak patríte k ľuďom, ktorí mali tú česť previesť sa v luxusných modeloch automobilov Rolls-Royce, Mercedes či BMW, ktorých interiér zdobí červeno-hnedé drevo, zrejme ste vôbec netušili, že toto drevo pochádza práve z Maroka. V týchto luxusných automobiloch totiž výrobcovia využívajú výhradne jednu drevinu a je ňou marocká tuja, ktorá rastie na úpätí pohoria Atlas.
Portsmouth St Mary's Mayfayre. Rolls Royce Phantom 1

Modré mesto

Jedným z najnavštevovanejších miest Maroka je Chefchaouen, ktoré sa oproti iným marockým mestám výrazne odlišuje. V Chefchaouen je totiž silná židovská základňa, ktorá sa do mesta dostala už v stredoveku, neskôr ďalšia vlna pred druhou svetovou vojnou. Židovskú kultúru v meste cítiť najmä z modrosfarbených domov, ktoré pohltili takmer celé mesto. Napriek silnej islamskej prevahe v krajine miestni ľudia v tejto tradícii pokračujú a naďalej mesto udržujú v posvätnej židovskej farbe.
chefchaouen

Najväčšia solárna elektráreň

I keď Maroko disponuje nejakými zásobami a ložiskami ropy a zemného plynu, v porovnaní s inými krajinami pobrežnej časti Severnej Afriky je toto množstvo zanedbateľné. Maroko sa i preto zameriava v energetike na obnoviteľné zdroje, a to konkrétne na solárnu energiu. Len nedávno oznámil marocký kráľ Mohammed IV. finálnu fázu výstavby doteraz najväčšej solárnej elektrárne na svete.
Ain-Beni-Mathar-2010-10-27-018
Pozri aj: Alkohol kúpite len na dvoch miestach a ak niekomu pochválite auto, je vaše. 10 fascinujúcich faktov o Katare, ktoré vás presvedčia, že podobná krajina na svete neexistuje

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články