Foto: FB Dáta bez pátosu, autor Martin Huba

Dáta bez pátosu prišli s novým príspevkom, v ktorom sa venujú aj bývalému ministrovi zdravotníctva.

Na úvod statusu spomínajú hneď niekoľko veľkých prešľapov, ktorých sa počas druhej vlny dopustil.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Šarža MarekToDal krajči sa vracia na scénu, bez hanby a poučuje,“ píšu analytici hneď na začiatku statusu. Jeho jediné zásluhy mali spočívať v premorení Slovenska, pričom bývalý minister mal ostať nevšímavý pri nástupe druhej vlny.

Reagovali tak na nový výstup Krajčího, pri ktorom rozdával rady Slovensku – tie sa mali týkať výzvy na masívne testovanie a upozornenie na málo využívané antigénové testy. „Dajte nám pokoj pán Marek. Dajte nám svätý pokoj.“

Spočítal čísla, ktoré sa počítať nemali

Minister mal ukončiť svoje pôsobenie na vedúcej pozícii 31. marca, počas toho istého obdobia Slovensko viedlo v počte úmrtí. Počty podľa analytikov ministrovi nejdú – očkovanosť seniorov sa vtedy vypočítala na 85 percent, pričom sa orientoval číslami 20 percent zo 70-80 ročných, 35 percent z 80-90 ročných a nad 30 percent seniorov nad 90 rokov.

„Vy ste to zrátal: 25+35+30=90, ale to sa tak nerobí,“ upozorňujú analytici.

Krajčímu vyčítali aj predbiehanie sa v čakárni, v ktorej zhruba 200-tisíc ľudí čakalo na prvú dávku, a vyhlásenie výroku: „Sme lídri v očkovaní,“. Tabuľky a štatistiky podľa analytikov hovoria niečo iné.

Medzi ostatnými prešľapmi bývalého ministra spomínajú aj neuskutočnenie elektívnych operácií (vďaka čomu zomreli zbytočne stovky ľudí), hru na predpokladaný počet nakazených (počas ktorej vždy predpokladal lepší scenár) a množstvo ďalších problémov, ktoré vyvrcholili vo veľmi vážnu situáciu až do Veľkej noci a mraziacich kamiónoch vedľa nemocníc.

Slabo využívané antigénové testy?

Analytici upozorňujú na základné čísla: aktuálne robíme 100-tisíc PCR testov týždenne, každý týždeň testujeme každého školáka, mimo toho sa spracuje 150-tisíc registrovaných antigénových testov – to je 1/4 milióna týždenne.

„Slovensko nepotrebuje Vaše rady, nepotrebuje tretie SNP, nepotrebuje uniformovaných ministrov a vyzdobených miništrantov v oblekoch po všetkých dedinách každý víkend. Potrebujeme pokoj. Pokoj potrebujeme od Vás.“

Analytici ministrovi vyčítajú aj ďalšie veci – upozorňujú ho na konštantné zle uvádzané čísla či nekorektné komentáre, ignorovanie rád vedcov a analytikov či iné problémy: „Doviedli ste Slovensko do cieľa s 15 tisíc úmrtiami, so zdravotníckym personálom v zdevastovanom stave, s unikajúcimi sestričkami, zdesenými doktormi, s rozvratom na ministersve,..“

Rozdiel medzi 2020 a 2021

Analytici v ďalšom príspevku poukazujú na rozdiel medzi rokom 2020 a 2021. Rozdelili to na niekoľko základných kategórií.

  • Deti: Očkovanosť detí od 5 do 20 rokov je zhruba 22 percent (550-tisíc detí). Tie by sa ale mali vyrovnať s chorobou jednoducho – len jedno percento z nich pôjde do nemocnice a zomrie – to znamená asi desiatku detí.
  • Seniori: Tí sú podľa analytikov chránení očkovaním (zhruba 60 percent) aj premorením. Z počtu 185-tisíc seniorov sa bohužiaľ infikujú mnohí – analytici predpokladajú hospitalizáciu polovice z nakazených a úmrtie polovice z nich. „Ak by boli všetci očkovaní, bola by obetí štvrtina. Dokopy pôjde v DELTE o približne 1000 obetí nad 80 rokov.“ To znamená zhruba 40 percent z celkového množstva obetí.

Má to znamenať takmer dvakrát viac nakazených detí oproti druhej vlne. Seniorov je oproti tomu nakazených dvakrát menej. „Dvakrát je veľmi veľa. To znamená: Neľakajte sa počtu pozitívnych – seniorov je málo.“

Oproti jeseni 2020 máme dvakrát viac detí s mizivým dopadom očkovania a dvakrát menej seniorov s významným dopadom očkovania.

Takto budú podľa analytikov vyzerať Dušičky

Analytici upozorňujú na to, že si Slovensko veľmi polepšilo, pokiaľ ide o informovanosti – oproti jeseni toho vieme oveľa viac – „Kde, koľko a kedy je pozitívnych.“

Hospitalizácie klesli, doba pobytu sa taktiež skracuje. Mimo toho sa zmenšuje aj počet ťažkých prípadov, ktorý oproti septembru 2021 klesol z 25 percent na 20 percent v októbri a podľa analytikov bude toto číslo vďaka (samo)izolácii seniorov ešte ďalej klesať.

Úmrtí nebudú „skoro stovky“ a ani stovka denne. Analytici predpokladajú slabé desiatky – dnes ich je denne v priemere 13.

„Nepatrí sa dnes používať slová: lepšie, menej, bonus, dobre, pozitívne, nádej. Lebo máme čierne Slovensko. Chápeme. Berieme. Idú Dušičky. Kedy, ak nie teraz. Ale po Dušičkách, prosíme, rozum do hrsti a aj dáta do excelu.“

Okresy ako Stará Ľubovňa či Čadca klesajú už teraz, píšu ďalej analytici. Analytici predpokladajú ďalšie klesanie a upozorňujú, že aj delta vlna má svoju špičku.

Ďalej uvádzajú, že z nemocníc predpokladajú na najbližšie dni veľmi dobré údaje. Množstvo ľudí sa totiž v štatistike objaví náhodou tým, že im na predoperačnom náhodou zistia covid a pošlú na oddelenie – to majú byť ľahké prípady, ktoré potom opúšťajú nemocnicu po pár dňoch.

„V exceli to nie je, excel také nepozná. Tak si držme palce zajtra-pozajtra-v sobotu. Mali by prísť dobré čísla. Potrebujeme ich. Lekári ich potrebujú.“ Na záver príspevku odkazujú ľuďom, aby veľmi necestovali, dodržiavali hygienu a bozkávali len najbližších. „Zavolajte blízkym. A zapáľte sviečku zosnulým. Bolo ich zbytočne veľa. Vidíme sa, počujeme sa v novembri.“

Uložiť článok

Najnovšie články