Foto: Archív TASR Vlastimír Andor, Instagram (360tka.sk)

"Slováci vedia, že bez slobodných médií sa nám krajinu nepodarí opraviť," odkázal Kovačič.

Pred 35 rokmi, vo štvrtok 16. novembra 1989, sa spustil sled udalostí, ktoré priniesli pád režimu a zrod demokracie. Demonštrácie študentov, hercov, Verejnosti proti násiliu a v konečnom dôsledku i celej občianskej spoločnosti, si pripomíname 17. novembra ako Deň boja za slobodu a demokraciu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Práve v tento deň, so symbolickým podtónom, sa spúšťa aj nový projekt 360°. Za ním stojí bývalý dlhoročný moderátor diskusnej politickej relácie TV Markíza Michal Kovačič, jeho exkolega Adel Ghannam a bývalá redaktorka niekdajšieho RTVS Barbora Šišiláková.

Kovačič opustil Markízu po tom, ako v živom vysielaní po skončení Na telo upozornil na snahy o cenzúru a zasahovanie do spravodajstva.

Jednou z najdôležitejších vecí pre novinársku obec je pritom sloboda slova. Objektívna žurnalistika je v demokratickej spoločnosti považovaná za strážneho psa, ktorý „šteká“ bez ohľadu na to, kto je pri moci. Zárukou týchto hodnôt mal byť práve 17. november 1989 a zmena režimu.

Symbolický dátum

„360° symbolicky spúšťame 17. novembra, pretože hodnoty slobody, demokracie sú pre nás aj pre celé Slovensko dôležité a súčasťou nich sú aj slobodné, kritické a nezávislé médiá. Navyše, tento rok je okrúhle 35. výročie a hodnoty slobody si rozhodne v dnešnom svete treba pripomínať,“ vysvetlil pre interez Michal Kovačič dôvod, prečo si vybrali práve tento konkrétny dátum.

Ako ďalej dodáva, Slovensko má vo svojej histórii niekoľko sviatkov, na ktorých vieme všetci spoločne stavať, a to od Slovenského národného povstania až po November 1989.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 360tka.sk (@360tka.sk)

Internetovú televíziu Kovačič, Ghannam a Šišoláková spustia veľkou diskusiou s tvárou Novembra 89 Milanom Kňažkom, českým moderátorom Václavom Moravcom a influencerom Františkom Košarišťanom, známym ako Fero Joke.

Kovačič reagoval aj na aktuálnu situáciu v médiách na Slovensku a v Česku. Sloboda slova, overené informácie a objektivita totižto v posledných rokoch zápasia s konšpiráciami, hoaxami, alternatívnymi médiami a vzdorujú útokom politických elít.

„Neprepadám úplnej skepse, ale nebudem klamať, že je to dobré. Komerčné televízie sú pod veľkým tlakom, aby nevysielali kritické reportáže. Ale nemám pochybnosti, že nezávislá žurnalistika prežije,“ hovorí.

Na Slovensku podľa neho stále žije a pracuje veľa novinárov, ktorí sa neboja ozvať a robiť si svoju prácu najlepšie ako sa dá aj v ťažkých podmienkach. „Ani ľuďom to nie je jedno, čo vidíme každý deň na podpore 360°. Slováci vedia, že bez slobodných médií sa nám krajinu nepodarí opraviť,“ odkázal.

Odkaz 17. novembra

Interez sa Kovačiča pýtal na to, čo preňho November 1989 znamená. V čase, kedy sa v Česko-Slovensku plnili námestia, mal moderátor šesť rokov.

„Nežná revolúcia je pre mňa osobne neuveriteľný príbeh odvahy, odhodlania a toho, že keď sa spoločnosť spojí pre spoločné hodnoty, dokáže neuveriteľné veci. Dnes, v rozdelenej spoločnosti, nám v mnohom tento pocit súdržnosti s ostatnými chýba. Pritom toho máme stále oveľa viac spoločného ako toho, čo by nás rozdeľovalo,“ odkazuje.

Zároveň si myslí, že sme sa za 35 rokov nechali rozdeliť na parciálnych a nepodstatných témach a často zabúdame na to, že „Slovensko sme my všetci. Spolu.“

Pripomína, že udalosti Novembra 1989 spojili cirkev, konzervatívcov, liberálov, ochranárov, hercov aj menšiny. Takmer všetci sa zapojili do boja o slobodu.

Uložiť článok

Najnovšie články