Postoje k smrti sa líšia. Niekto na ňu radšej nemyslí vôbec, niekto sa pred ňou trasie, iní ju prijímajú otvorene. Veď čo má prísť, príde. Každý sa však zamyslel nad tým, ako si predstavuje ideálnu smrť. Niekto by najradšej zaspal a už sa viac nezobudil a niekto by možno najradšej umrel počas milovania. To ale nie je na nás. Nevyberáme si kedy a ako zomrieme.
Ani tieto osobnosti nedostali na výber aj keď si zrejme predstavovali smrť vhodnú svojho statusu, grandióznu a so cťou. Predtým, než medicína dospela tam, kde je teraz, stačilo aj malé poranenie na to, aby človeka čakal nepekný koniec. Lebo stačilo prehltnúť špáradlo. Alebo sa veľmi smiať.
Harry Houdini
Iste vám toto meno niečo hovorí. Išlo o najznámejšieho iluzionistu, majstra úniku, hadieho muža a kaskadéra všetkých čias. Pravým menom sa volal Erik Weisz. Ak ste si mysleli, že zomrel pri jednom zo svojich kúskov, ste na omyle. Zomrel 31. októbra 1926 po tom, čo ho udrel študent. Houdini totiž predvádzal trik, pri ktorom utŕžil do tela niekoľko rán, nepohol však ani obrvou. Študent to chcel zopakovať, avšak zákerne. Nedal Houdinimu čas pripraviť sa. Zasiahol ho tak nešťastne, že mu prasklo slepé črevo, čo ho zabilo. Neskôr sa však o tejto príčine diskutovalo a mnohí si myslia, že Houdini mal zápal slepého čreva a úder do brucha by nemohol byť natoľko silný, aby na jeho následky zomrel.
Grigorij Rasputin
Tento muž bol ruský mystik, ktorý mal veľký vplyv na vládcov Romanovcov, hlavne cára Mikuláša II. a jeho ženu. Verilo sa, že on jediný dokáže vyliečiť cárovho syna Alexeja z hemofílie. Rasputin však viedol dekadentný štýl života a klebetilo sa, že mal pomer aj s cárovou ženou.
Aby bola cárova reputácia napravená, v roku 1916 sa skupina šľachticov rozhodla Rasputina zabiť. Zavolali ho do domu jedného z nich a pohostili ho čajom, zákuskami a vínom, ktoré boli otrávené arzénom. Ani po troch pohároch vína sa však zdanlivo nič nedialo. Jeden zo šľachticov ho teda strelil do hrude, Rasputin však prežil a napadol ho. Museli ho streliť ešte dvakrát, zabaliť telo do koberca a hodiť do rieky Neva.
Lev Davidovič Trockij
Bol ruský revolucionár, politik a zakladateľ Červenej armády. Po Leninovej smrti bol nútený opustiť krajinu. Kým bol v exile, Stalin ho obvinil z pokusu o vraždu. V roku 1940 bol napadnutý vo svojej vile v Mexiku a bodnutý do hlavy dlátkom na ľad.
Vodca Hunov Attila
Attila stál na čele kmeňa, ktorý vpadol a plienil v nejednej ríši. Bizarné však je, že nezomrel v bitke po boku svojich mužov. Zomrel na krvácanie z nosa. V roku 453 práve oslavoval sobáš so svojou novou manželkou a bol natoľko opitý, že pri krvácaní z nosa sa zadusil vlastnou krvou.
Marie Curie
Marie Skłodowska Curie bola fyzička a chemička, ktorá sa podieľala na vynáleze radiácie a na izolovaní rádioaktívnych izotopov. V roku 1903 získala aj s manželom Nobelovu cenu za fyziku a v roku 1911 aj za chémiu. A to, čomu zasvätila svoj život ju aj zabilo. Radiácia jej spôsobila mnoho ťažkostí, vrátane takmer úplnej slepoty. V roku 1934 zomrela na rakovinové ochorenie kostnej drene, ktoré spôsobila práve radiácia.
Tennessee Williams
Ide o jedného z najvýznamnejších amerických dramatikov. Napísal diela ako Zápas anjelov, Sklený zverinec, či Mačka na horúcej plechovej streche. Vo veku 71 rokov zomrel po tom, čo náhodou vdýchol vrchnák z očných kvapiek.
William Henry Harrison
Bol to vojnový hrdina a človek, ktorý sa stal 9. americkým prezidentom. Zomrel po tom, čo stál dve hodiny v zime a v daždi počas svojho inauguračného príhovoru a prechladol. Jeho príhovor bol mimochodom najdlhší v histórii. Keď prechladnutie pretrvávalo aj po troch týždňoch, lekári mu naordinovali ópium, ricínový olej a pijavice. Jeho stav sa však zhoršil. Zomrel o mesiac neskôr, vďaka čomu sa stal prvým prezidentom, ktorý zomrel v úrade a zároveň aj najkratšie slúžiacim. Možno to chcelo len kratší príhovor.
Zachary Taylor
Ani 12. prezident Ameriky neobišiel lepšie. Rozhodol sa, že sa zúčastní osláv 4. júla pod Washingtonským monumentom a pochutná si pri tom na surovom ovocí a mrazenom mlieku. Táto kombinácia spôsobila hnačku a dyzentériu, čo je zápalové ochorenie čreva. Zomrel o 5 dní neskôr.
Kráľ Henrich I.
Henrich I. vládol Anglicku dlhých 35 rokov. Pod jeho vládou krajina odolala mnohým vpádom a nájazdom. Počas jedného z lovov v roku 1935 napriek varovaniu lekára zjedol niekoľko mihúľ morských, z čoho ochorel a onedlho zomrel.
Tycho Brahe
Tycho bol známy astrológ a astronóm žijúci v 16. storočí. Pripisuje sa mi nejeden kľúčový objav, ktorý dostal ľudstvo bližšie k pochopeniu vesmíru. Zomrel z naozaj zvláštnych dôvodov. V roku 1601 sa zúčastnil banketu Prahe, kde ho zabilo to, že odmietol vstať od stola, aby si uľavil. Bolo by to totiž porušenie etikety. Zomrel o 11 dní neskôr na následky ochorenia močového mechúra.
Chryssipus
Bol to filozof pôsobiaci v antickom Grécku a jeho dielo sa spomína dodnes. Stalo sa vám už, že ste sa smiali tak veľmi, že vás bolelo brucho a mali ste pocit, že snáď už nikdy neprestanete? Nuž, filozof zomrel od smiechu po tom, čo videl opitého somára, ako sa pokúša jesť figy.
Sir Francis Bacon
Aj toto meno je vám iste známe. Filozof prišiel s mnohými zásadnými myšlienkami, aj múdra myseľ však občas utrpí. Zomrel po tom, čo chcel zistiť, že sneh dokáže ochrániť mäso pred skazením. Od miestnej ženy kúpil kurča a zahrabal ho do snehu. Experiment mu veľmi nepomohol, lebo o tri dni neskôr zomrel na zápal pľúc.
Kráľovná Sunanda Kumariratana
Vládla v Siame, teda v dnešnom Thajsku. Zomrela v roku 1880 po tom, čo sa počas plavby prevrátil čln, v ktorom sedela a jej poddaní sa len prizerali. Dotknúť sa kráľovnej bol totiž hrdelný zločin, aj keby jej tým zachránili život.
Aischylos
Tento muž je známy ako „otec tragédie“. Verí sa, že vytvoril prvú drámu vo forme trilógie a vytvoril niekoľko významných diel. Aj keď to znie veľmi nepravdepodobne, Aischylos údajne zomrel tak, že orol sa vzniesol do vzduchu s korytnačkou, mužovu plešatú hlavu si pomýlil s kameňom, o ktorý by mohol rozbiť jej pancier a keď korytnačku pustil, tá dopadla na mužovu hlavu a zabila ho.
Adolf I. Frederik
Kráľ Švédska bol poriadny žrút, čo sa mu aj vypomstilo. Zomrel po tom, čo na posedenie zjedol homára, kaviár, kyslú kapustu, údenáča, zapil to šampanským a zajedol 14 dezertmi.
Sherwood Anderson
Ani tento novelista neumrel šťastne. Náhodou prehltol špáradlo, keď pil martini počas výletnej plavby. Špáradlo prederavilo jeho orgány a spôsobilo infekciu, čoho následkom v roku 1941 zomrel.
O akom najbizarnejšom úmrtí ste doteraz počuli vy?
Pozri aj: Od 10 centov až po 95 eur. Aj za takéto sumy ste si mohli v Anglicku kúpiť v aukcii niekoho manželku
all-that-is-interesting
Nahlásiť chybu v článku