Ilustračná fotografia, Foto: TASR/AP

Odborníci neustále objavujú nové aspekty koronavírusu.

Vedci sa sústredia nielen na hľadanie lieku a vakcíny, ale aj na to, ako koronavírus pôsobí na ľudské telo. Neustále sa objavujú nové príznaky ochorenia, od neurologických ťažkostí až po stratu čuchu. O koľko však môže ochorenie skrátiť dĺžku života?

Článok pokračuje pod videom ↓

Život pacientov sa skráti v priemere o 13 rokov

Ako informuje portál Science Times, koronavírus môže dĺžku života skrátiť v priemere aj o 13 rokov. Pokiaľ ide o mužov, na následky koronavírusu zomierajú v priemere o 13 rokov skôr, ako keby mali zomrieť z prirodzených príčin a ženám sa zas život skracuje v priemere o 11 rokov. Vedci sa zhodli na tom, že ochorenie, ktoré postihlo už milióny ľudí, má negatívny dopad porovnateľný so srdcovo- cievnymi ochoreniami.

Problém predstavuje fakt, že na následky koronavírusu zomierajú najmä starší ľudia trpiaci rôznymi inými ochoreniami, ako je napríklad cukrovka. Odborníci si však myslia, že nebyť koronavírusu, aj starší obyvatelia by mohli žiť o niekoľko rokov dlhšie. David McAllister z univerzity v Glasgowe napríklad hovorí, že ochorenia, ktorými trpel pacient dlhodobo už pred nakazením, v súvislosti s koronavírusom ovplyvňujú dĺžku života len mierne.

Foto: pixabay

Pacienti v Taliansku najčastejšie trpeli zvýšeným krvným tlakom

Na základe údajov získaných z WHO a z talianskych nemocníc vedci odhadujú, že napríklad osoba, ktorá zomrela na následky koronavírusu vo veku 81 rokov, mohla žiť ešte ďalších 14 rokov. Ak človek zomrel na koronavírus vo veku okolo 50 rokov a netrpel žiadnymi inými ochoreniami, prišiel takmer o 36 rokov života.

Ako informuje portál Daily Mail, vedci sa zamerali na pacientov s rôznymi zdravotnými ťažkosťami, ako napríklad demencia, diabetes, zvýšený krvný tlak, mozgová porážka, rakovina, zlyhanie pečene či ochorenie obličiek. Aj keď ochorenie niektorých pacientov bolo pred nakazením sa koronavírusom vážne, aj v tých najvážnejších prípadoch mohol pacient žiť ešte najmenej jeden alebo dva roky. Čo sa týka talianskych pacientov, ktorí zomreli na následky koronavírusu, tí najčastejšie trpeli zvýšeným krvným tlakom. Na druhom mieste bol diabetes a na treťom srdcovo- cievne ochorenia.

Science Times
Uložiť článok

Najnovšie články