Foto: southcom.mil/Food and Drug Administration/Public Domain

Nový kmeň je až 10-násobne infekčnejší.

Ochorenie COVID-19 sa časom z Číny rozšírilo do celého sveta a momentálne spôsobuje najväčšie problémy na americkom kontinente. Aby sa našla účinná vakcína, vedci musia vírus dostatočne preskúmať a pochopiť mechanizmy, akým infikuje ľudské telo. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Už v apríli sa objavila štúdia, ktorá tvrdila, že vedci našli 33 mutácií patogénu SARS-CoV-2. To naznačuje, že vírus dokáže rýchlo mutovať. Predpokladalo sa, že vírus môže zvýšiť svoju infekčnosť práve vďaka vhodnej mutácii, uvádza IFLScience.

A to sa aj stalo. Predtlačová štúdia uverejnená na portáli BioRxiv naznačuje, že kmeň s ktorým sa teraz najčastejšie stretávame, je nielen zmutovaný ale aj oveľa infekčnejší.

Mutácia ho spravila infekčnejším

K mutáciám vírusov, podobne ako u iných organizmov dochádza prostredníctvom náhodných udalostí, ktoré môžu mať rôzny účinok. Mutácie môžu byť niekedy pre prežitie organizmu zlé, ale môžu ho naopak aj posilniť.

Výskumný tím z inštitútu Scripps Research objavil, že mutácie vírusu SARS-CoV-2, ktoré sú na západe dominantné, umožnili vírusu sa viac množiť a efektívnejšie sa prenášať na iných hostiteľov. Kmeň označený ako G614 kompenzuje predchádzajúce nevýhody koronavírusu s kmeňom D614, v ktorej sa štruktúry na obale vírusu, známe ako proteínové hroty, často odlomili, keď sa snažili pripojiť k bunkám ľudských dýchacích ciest. To im následne znemožnilo infikovanie.

Vizuál koronavírusu, foto: TASR/AP

„Infekčnejší“ neznamená závažnejšie priebeh

Kmeň G614 má proteínové hroty však stabilnejšie, čo mu v konečnom dôsledku umožňuje ľahšie a rýchlejšie infikovať nových hostiteľov. To môže vysvetľovať, prečo je kmeň G614 momentálne najrozšírenejší.

Vedci sa domnievajú, že tento nový kmeň je až 10-násobne infekčnejší ako ten s označením D614. Našťastie sa so zvýšenou infekčnosťou nezvýšila aj závažnosť ochorenia. Či už majú teda pacienti kmeň G614 alebo D614, priebeh ochorenia je v podstate rovnaký.

Štúdia však zatiaľ neprešla dôkladným recenzovaním, a tak sú to zatiaľ iba závery jednej strany vedcov.

NPRC 2020.00001. Foto: Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb

Mutácie sťažujú vytvorenie vakcíny

Koronavírusy vytvárajú mutácie ako súčasť svojej normálnej replikácie. To, že niektoré z nich majú vplyv na vlastnosti vírusu, nie je vôbec prekvapujúce,“ uviedol Ian Jones profesor virológie na anglickej univerzite v Readingu. 

Mutácie môžu byť problémom pri tvorbe účinnej vakcíny, pretože mutácia môže zmeniť to, ako imunitné bunky budú rozpoznávať infekciu. Tento problém v konečnom dôsledku vidíme každý rok pri sezónnych chrípkach, ktoré neustále mutujú a vedci musia vyvíjať stále nové vakcíny.

Uložiť článok

Najnovšie články