Najväčším strašiakom vo svete je momentálne koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19. Nová štúdia čínskych vedcov však naznačuje, že existujú dva kmene tohto vírusu. Ich zistenia, ak sa potvrdia, môžu lekárom a vedcom pomôcť poskytovať lepšiu lekársku starostlivosť a tiež väčšiu šancu nájsť účinnú vakcínu.
Štúdia čínskych vedcov je zatiaľ iba predbežnou a pracovala s 103 vzorkami. Svoj potenciálny objav uverejnili v časopise National Science Review a uvádzajú, že existujú dva kmene koronavírusu, ktoré kolujú medzi ľuďmi. Ako informuje portál IFL Science, líšia sa iba niekoľkými nukleotidmi.
„S“ a „L“
Čínsky tím verí, že identifikovali starší typ s označením „S“, ktorý je menej agresívny a tiež typ s označením „L“, ktorý sa dokáže lepšie šíriť a spôsobuje práve chorobu COVID-19.
Typ „S“ našli v 30 % vzorkách a logicky 70 % bolo typu „L“. Tiež uvádzajú svoju domnienku, že práve vo Wu-Chane bol typ „L“ tým najbežnejším.
Potrebujú ďalšiu štúdiu
„Zvyčajne sa stáva, že keď vírusy prechádzajú na človeka, nie sú tak dobre prispôsobené na nového hostiteľa. Preto u nich nastávajú určité zmeny, ktoré im umožňujú lepšie sa množiť a šíriť sa,“ povedal pre Science Media Centre Stephen Griffin, docent na Oddelení infekcie a imunity Leedskej univerzity.
Tím vedcov vyzýva na ďalšiu a komplexnejšiu štúdiu kombinujúcu genomickú analýzu vírusu s epidemiologickými údajmi a tiež klinickými príznakmi, aby sa ubezpečili, že naozaj existujú dva rôzne kmene.
Nahlásiť chybu v článku