Foto: pixabay/piaxaby

Nový policajný orgán by mal dohliadať a zabraňovať trestným činom páchaným voči prírode.

Generálna prokuratúra SR navrhuje vytvoriť špecializovaný policajný orgán – Prírodnú políciu, ktorá by sa venovala odhaľovaniu a postihu páchateľov environmentálnej kriminality. 

Článok pokračuje pod videom ↓

„Pre trestné činy proti životnému prostrediu bolo v roku 2016 stíhaných 302 osôb. Z toho obžalovaných bolo 185 osôb. Dohodou o vine a treste bolo ukončených 42 trestných vecí, podmienečným zastavením trestného stíhania 57 a zmierom desať trestných vecí,“ povedala Predajňová.

Najviac obvinených sa dopustilo trestného činu pytliactva, porušovania ochrany rastlín a živočíchov a porušovania ochrany stromov a krov. „Uvedené evidenčné údaje o trestnej činnosti proti životnému prostrediu nezodpovedajú reálnemu stavu kriminality. Generálna prokuratúra Slovenskej republiky dlhodobo poukazuje na vysoký stupeň latencie tohto druhu trestnej činnosti a navrhuje opatrenia“, uviedla Predajňová.

Minulý rok sa podľa nej snaha prokuratúry stretla s pozitívnou reakciou vlády, ktorá v septembri 2016 uložila ministrovi vnútra vypracovať opatrenia na zriadenie špecializovaného policajného útvaru na boj s environmentálnou kriminalitou tak, aby Prírodná polícia mohla začať svoju činnosť od začiatku roka 2018.

„Od roku 2008 pôsobia vo všetkých štruktúrach prokuratúry špecialisti na trestné činy proti životnému prostrediu, ktorí vykonávajú dozor nad zákonnosťou prípravného konania, zúčastňujú sa celoslovenských a medzinárodných seminárov a kongresov zameraných na trestnoprávnu ochranu životného prostredia a takéto podujatia organizujú,“ dodala.

Pozri aj: Indický národný park strieľa pytliakov aby ochránili nosorožce

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články