Iniciatívu za ukončenie klietkového chovu hospodárskych zvierat podporilo 1,4 milióna Európanov. V tlačovej správe o tom informovala kampaňová koordinátorka Slobody zvierat Silvia Čaňová.
Iniciatívu s názvom „Koniec doby klietkovej“ podporilo aj takmer 30-tisíc ľudí zo Slovenska. Iniciátori aktivity odovzdali podpisy Európskej komisii dnes. Cieľom iniciatívy je nahradiť klietkové chovné systémy pre nosnice, prepelice, hydinu na foie gras, králiky, ošípané a teľatá chovnými metódami, ktoré budú pre zvieratá vhodnejšie.
Týka sa to viac ako 300 miliónov zvierat
Podľa Slobody zvierat je v európskych chovoch držaných v klietkach vyše 300 miliónov zvierat. Takmer výlučne ide o holé, stiesnené klietky, ktoré znemožňujú pohyb a takmer všetky prejavy prirodzeného správania vrátane zmeny polohy, hľadania potravy, osobnej hygieny, hniezdenia či starostlivosti o mláďatá. Životný priestor jedného vtáka či králika je približne rovnako veľký ako papier formátu A4.
Čo je antimikrobiálna rezistencia?
Klietkové chovy podľa mimovládnej organizácie napomáhajú šíreniu ochorení, vrátane pre ľudí nebezpečných zoonóz a zvyšujú preventívne podávanie liečiv zvieratám. Výsledkom je antimikrobiálna rezistencia u zvierat i spotrebiteľov, čo znamená, že keď bude človek často konzumujúci hydinu, ktorej boli podávané antibiotiká, chorý, nemuseli by mu predpísané antibiotiká zabrať.
Podľa Slobody zvierat patrí Slovensko medzi krajiny s najhoršou situáciou. Zatiaľ čo v Rakúsku a Luxembursku sú v klietkach chované už len tri percentá zvierat, na Slovensku je to 83 percent zo všetkých hospodárskych zvierat. Sloboda zvierat preto zaslala list ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému (OĽaNO) a požiadala ho o stanovisko, či je pripravený podporiť a presadzovať zmenu.
Nahlásiť chybu v článku