Foto: TASR/AP

Tisíce ľudí sa vo štvrtok v Teheráne zúčastnili na štátom organizovanom smútočnom obrade za zabitého vodcu palestínskeho islamistického hnutia Hamas Ismáíla Haníju.

Najvyšší iránski predstavitelia sa vo štvrtok stretnú so zástupcami svojich regionálnych spojencov – Libanonu, Iraku a Jemenu -, aby prediskutovali možné odvetné opatrenia po zabití vodcu palestínskeho radikálneho hnutia Hamas v Teheráne. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters odvolávajúca sa na päť zdrojov.

Vinia Izrael a USA

Tisíce ľudí sa vo štvrtok v Teheráne zúčastnili na štátom organizovanom smútočnom obrade za zabitého vodcu palestínskeho islamistického hnutia Hamas Ismáíla
Haníju. Podobné smútočne zhromaždenia sa v stredu večer i vo štvrtok ráno konali aj vo viacerých moslimských štátoch, napríklad v Turecku či Pakistane.

Ako informovala agentúra DPA, okolo areálu univerzity v Teheráne, kde sa smútočné obrady konali, sa zhromaždili tisíce ľudí. Mnohí mali v rukách Haníjove fotografie, palestínske vlajky či kvety. Dav popritom skandoval „Sm*ť Izraelu“ a „Sm*ť Amerike“.

Podľa DPA, odborníci tvrdia, že stále nie je jasné, čo presne v noci na stredu viedlo k Haníjovej smrti: buď to bol letecký alebo raketový útok. Miestom útoku bola „špeciálna rezidencia“ na severe Teheránu – údajne v paláci bývalého perzského šacha, ktorá je zvyčajne prísne strážená. Irán i Hamas tento útok pripisujú Izraelu, ktorý ho nepotvrdil ani nepoprel.

Plánujú pomstu

Prakticky všetci rečníci v Teheráne vo svojich vyhláseniach sľubovali pomstu za smrť Haníju. Chalíl al-Hajjá, ktorý má v rámci Hamasu na starosti zahraničné vzťahy, prisľúbil, že Haníjov zámer neuznať Izrael zostane „nesmrteľným“. „Budeme Izrael prenasledovať, kým nebude vykorenený z územia Palestíny,“ dodal.

Predseda iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf zasa zhromaždených uistil, že Irán „určite splní príkaz“ svojho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího a pomstí Haníjovu smrť. „Je našou povinnosťou odpovedať v správnom čase a na správnom mieste,“ uviedol v prejave

Reuters doplnil, že po zavraždení politického vodcu Hamasu Ismáíla Haníju v Teheráne a zabití vysokého predstaviteľa libanonského proiránskeho hnutia Hizballáh, Fuáda Šukra na predmestí libanonského hlavného mesta Bejrút, čelí región riziku rozšírenia konfliktu medzi Izraelom a Iránom a jeho spojencami.

Podľa Izraela bol Šukr „pravou rukou“ vodcu hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha a bol „veliteľom zodpovedným“ za útok na Golanské výšiny z minulej soboty. O život tam prišlo 12 tínedžerov vo veku od 10 do 16 rokov, ktorí sa hrali na futbalovom ihrisku.

Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí, Fuád Šukr zohral „kľúčovú úlohu“ aj pri „vojenských operáciách Hizballáhu v Sýrii“ a pri útoku, pri ktorom v roku 1983 zahynulo viac ako 200 príslušníkov americkej námornej pechoty v Bejrúte.

Okrem toho izraelská armáda vo štvrtok oznámila, že pri operácii, ktorá sa uskutočnila 13. júla v Pásme Gazy, kde Izrael už takmer desať mesiacov vedie vojnu s Hamasom, bol zlikvidovaný aj šéf ozbrojeného krídla Hamasu, Muhammad Dajf.

Uložiť článok

Najnovšie články