Ilustračné foto: Pixabay

Benzíny a nafta by mohli mierne zlacnieť.

Ceny pohonných látok by sa mohli na slovenských čerpacích staniciach mierne znížiť. Na základe vývoja na svetovom trhu s ropou to predpokladá analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ostatný vývoj na ropnom trhu podľa neho bude vytvárať priestor pre určité zlacnenie benzínu, ktorý by sa mohol priblížiť k hranici 1 euro a 60 centov. „Cena nafty by sa mohla pohybovať mierne pod 1 eurom a 60 centami, k čomu prispeje aj pokles rafinačných marží tohto ropného derivátu,“ dodal Pánis.

Podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka nateraz sa ceny pohonných látok na našich pumpách výraznejšie meniť nebudú. „Výhľad pre dlhšie obdobie (dva mesiace) sa však začína vyvíjať v prospech predsezónneho rastu, ale to sa ešte musí potvrdiť nárastom cien ropy nad posledné úrovne,“ dodal Boháček.

Ceny sa znížili o menej ako eurocent

Ceny benzínu na Slovensku sa podľa údajov Štatistického úradu SR v deviatom týždni tohto roka znížili o menej ako 1 eurocent na liter. V priemere sa ceny natural 95 oktánového benzínu pohybovali na 1,623 eura za liter a 98-oktánového benzín na 1,835 eura za liter. Cena nafty sa medzitýždenne znížila o ďalšie 2 eurocenty na liter a v priemere sa predávala za 1,59 eura za liter.

Ceny ropy v minulom týždni klesli, keď sa k slovu prihlásili fundamenty, ktoré zatienili geopolitické napätie na Blízkom východe. Severoamerický benchmark WTI zatváral v piatok tesne pod 78-dolárovou métou, čo znamená 2,5-percentnú medzitýždennú stratu. Severomorský Brent končil na 82 dolároch s necelým dvojpercentným poklesom.

Toto tlačilo komoditu nadol

Komoditu tlačilo podľa Pánisa nadol zverejnenie štatistiky jej slabých importov do Číny za prvé dva mesiace roka. To vyvolalo medzi obchodníkmi nervozitu ohľadne rastu dopytu po rope v nasledujúcom období. „K poklesu prispeli aj správy vrchného predstaviteľa Medzinárodnej energetickej agentúry Torila Bosoniho o tom, že ropný trh je dobre zásobený a rast dopytu po komodite sa spomaľuje,“ podotkol Pánis. S trhom preto podľa neho príliš nezamávalo ani rozhodnutie kartelu OPEC+ o predĺžení dobrovoľných škrtov v ťažbe vo výške 2,2 milióna barelov aj na druhý kvartál, s čím obchodníci viac-menej počítali.

Zásoby ropy a ropných produktov v USA ukázali, že pri benzíne aj destilátoch nastal výraznejší ako očakávaný pokles, čo pred blížiacou sa motoristickou sezónou môže podľa Tomáša Boháčka postupne tlačiť dopyt rafinérií aj po samotnej rope. Obchodníci s energiami opäť poukazovali na vyjadrenia predsedu FED, podľa ktorého sa blíži obdobie získania dostatočnej dôvery, že inflácia skutočne klesá, aby sa mohli začať znižovať úrokové sadzby. V podstate rovnaký je aj vývoj v eurozóne, kde prezidentka ECB naznačila, že júnové zasadnutie by mohlo byť prvým zo znížením úrokových sadzieb a tu platí nižšie úrokové sadzby = silnejší dopyt po rope.

„Faktory sa tak podľa nášho názoru začínajú pomaly nakláňať v smere rastu cien ropy, ale cenový vývoj už do veľkej miery s týmito udalosťami (pokles sadzieb, pokles zásob, rast sezónneho dopytu) počíta, preto ostáva otázkou, do akej miery budú obchodníci na tieto podnety reagovať,“ konštatoval Boháček.

Uložiť článok

Najnovšie články