S rozširovaním nového koronavírusu sa začali objavovať správy o tom, že jedným z popisovaných príznakov je aj strata čuchu. Tento symptóm, anosmia, bol aj neskôr prehlásený za jeden z oficiálnych príznakov ochorenia COVID-19. Teraz sa lekárski vedci domnievajú, že konečne prišli na to, prečo nový koronavírus stratu čuchu spôsobuje. Informuje o tom portál The Conversation.
Bežná strata čuchu
Pri respiračných vírusových ochoreniach ako je bežná nádcha, prechladnutie či infekcie horných dýchacích ciest je strata čuchu pomerne častá. Je to celkom logické, keďže tieto ochorenia zvyčajne sprevádza výtok a blokuje tak nos, kvôli čomu sú čuchové receptory neprístupné molekulám aróm.
Táto strata čuchu sa zvyčajne s výtokom aj vytratí, aj keď existujú výnimočné prípady, kedy strata čuchu pretrvávala mesiace či dokonca roky.
Strata čuchu a COVID-19
Pri novom koronavíruse SARS-CoV-2 je však strata čuchu odlišná. Mnohí ľudia hlásia náhlu stratu čuchu a potom náhly návrat do normálu v priebehu jedného či dvoch týždňov.
Zaujímavé je, že väčšina ľudí hlásila, že nemali žiadny výtok z nosa, takže klasický dôvod straty čuchu tu odpadá. Iní pacienti s COVID-19 však stratili čuch na dlhšiu dobu a aj po niekoľkých týždňoch sa im stále nevrátil. Lekári tak museli nájsť odpoveď na obidva typy straty čuchu.
Pomohli CT snímky
Aby sa mohol tento symptón preskúmať, vytvorili sa CT snímky nosa a dutín u pacientov s COVID-19, ktorí hlásili stratu čuchu. Na nich bolo vidieť, že čas nosa, tzv. čuchová štrbina s receptormi, bola zablokovaná mäkkým opuchnutým tkanivom a tiež hlienom. Zvyšok nosa a dutín sa javil ako normálny a pacienti tak nemali problém dýchať nosom.
Spočiatku sa uvažovalo, že vírus môže napádať a ničiť čuchové neuróny. Tie prenášajú signál z nosa do mozgu a dávajú mu informácie o aróme, ktorú nos cíti.
Avšak sa ukázalo, že ACE2 proteíny vírusu neboli nájdené v čuchových neurónoch. Našli ich však v tzv. sustentakulárnych bunkách, čo sú podporné bunky čuchových neurónov.
Poškodenie buniek
Lekári preto uvažujú, že práve napadnutie týchto buniek vyvolá imunitnú reakciu organizmu a tá spôsobí opuch a zápal v danom mieste, pričom čuchové neuróny ostávajú nepoškodené. Keď imunitný systém porazí vírus, opuch ustúpi a molekuly aróm majú prístupnú cestu k nepoškodeným receptorom, čo v konečnom dôsledku spôsobí návrat čuchu.
Prečo sa ale čuch nevracia vo všetkých prípadoch? Tu si už lekári pomáhajú tým, čo vedia o zápaloch v iných častiach organizmu. Zápalová reakcia vedie k uvoľňovaniu chemikálii, ktoré poškodzujú príslušné okolité tkanivá.
Ak je tento zápal závažný, ďalšie okolité bunky sa poškodzujú alebo ničia sekundárne. Lekári sú tak presvedčení, že ide o druhú fázu, pri ktorej sa poškodia aj čuchové neuróny.
Regenerácia je v tomto prípade pomalšia, keďže čuchové neuróny potrebujú na to viac času a obnovujú sa pomocou kmeňových buniek vo vnútri nosnej výstelky.
Nahlásiť chybu v článku