Nájsť podobné zviera žirafe v živočíšnej ríši je prakticky nemožné. Jej typický dlhokánsky krk je vskutku jedinečný a práve kvôli nemu bola žirafa často označovaná ako ukážkový príklad fungovania prirodzeného výberu v rámci evolúcie. Podľa tejto teórie sa žirafám vyvinuli dlhé krky, aby sa dokázali pásť na vysokých stromoch, a tak zaručiť svojmu druhu prežitie. Nová štúdia však tento model narúša.
Navonok je to logické. Keď množstvo bylinožravcov dosiahne iba na spodné listy stromov, evolúcia dopriala žirafám dlhé krky, aby mohli konzumovať vrchné listy. Jedince s dlhším krkom prosperovali a z pokolenia na pokolenie sa im krky predlžovali až do dnešnej podoby.
Nie iba kvôli potrave
Ako píše portál IFL Science, lepšie zabezpečenie potravy nie je ale jediným motorom evolúcie. Niektorí zoológovia sa už dlhšie domnievali, že dlhé a silné krky žiráf majú pôvod najmä v tom, aby boli samce silnejšie v bojoch a tým pádom mali väčšiu príležitosť sa páriť. A k tejto teórii sa teraz pripájajú vedci, ktorí svoje zistenia publikovali v časopise Science.
Profesor Deng Tao z Čínskej akadémie vied so spoluautormi sa zaoberali 16,9 milióna rokov starou fosíliou objavenou v Džungárskej pánve v provincii Sin-ťiang na severozápade Číny. Novoobjavený druh pomenovali Discokeryx xiezhi. Zistili, že ide o predka súčasných žiráf a patrí medzi najstarších zástupcov čeľade, do ktorej patria aj súčasné žirafy.
Krk ako účinná zbraň
„Discokeryx sa vyznačoval jedinečnými vlastnosťami medzi cicavcami, vrátane vývoja kruhového výrastku v strede hlavy nazvaného osikon,“ uviedol Deng v tlačovej správe.
Aj na základe toho vedci dospeli k záveru, že predchodcovia žiráf v boji o dominanciu nad párením používali narážanie hlavami dávno predtým, ako sa im vyvinuli dlhé krky. Krčné stavce im časom zhrubli, aby poskytli lepšiu oporu v súbojoch a keď sa pred piatimi miliónmi rokov začali vyvíjať žirafy tak, ako ich poznáme dnes, tak sa ukázalo, že dlhšie krky sú prospešné, lebo dokážu zasadiť silnejší úder.
Teórie sa nevylučujú
Prístup k potrave, ktorá rastie vyššie bol až druhoradým pozitívnym efektom predĺženia krku. Aj keď sa podľa tejto štúdie dáva väčší dôraz dlhého krku na sexuálnu dominanciu samcov, neznamená to, že teória týkajúca sa predĺženého krku kvôli potrave, je automaticky vylúčená. Minimálne pre samice je stále dlhý krk významný pre dosiahnutie potravy aj na vyšších miestach, kde ostatné bylinožravce nedosiahnu.
Nahlásiť chybu v článku