Foto: YouTube/ Reuters

Päť mužov strávilo na palube tankera dlhé štyri roky.

Pre niekoho hotová nočná mora, no pre týchto päť mužov realita posledných štyroch rokov. Ostali bez výplaty a bez možnosti legálne ropný tanker opustiť. Konečne sa však vrátia domov ku svojim rodinám.

Článok pokračuje pod videom ↓

Loď legálne opustiť nemohli

Ako informuje portál The Guardian, posádka ropného tankera bola nútená na palube ostať dlhé štyri roky, legálne ju totiž opustiť nemohli. Tanker ostal uviaznutý na pobreží Spojených arabských emirátov. 5000-tonovú loď MT Iba zvyšok osadenstva opustil po tom, čo jej majiteľ narazil na finančné problémy a nebol schopný platiť svoje dlhy.

Pred viac ako tromi rokmi majiteľ posádku prestal vyplácať a neplatil ani potrebné poplatky prevádzkovateľom prístavu, následkom čoho loď nemohla zakotviť. Muži teda žili len z toho, čo im priniesla charita, píše portál CGTN.

V pondelok muži po rokoch konečne ucítili pod nohami pevnú pôdu, aby sa stretli so zástupcami spoločnosti vlastniacej loď, Alco Shipping. Muži dostali do rúk šeky od nového kupujúceho, spoločnosti Shark Power Marine Services. Dostať majú sumu vo výške 165 000 dolárov, čo predstavuje 65 až 70 % z výplat, ktoré im spoločnosť Alco Shipping dlhovala. Pred cestou domov každý dostane polovicu z celkovej sumy.

V marci sa možno konečne dostanú domov

Ďalším krokom je podrobné preskúmanie ropného tankera. Ten totiž donedávna kotvil v prístave, pred niekoľkými týždňami však silná búrka poškodila kotvy a loď sa dostala až k pláži Umm Al Quwain. Nay Win, 53-ročný hlavný inžinier z Mjanmarska sa vyjadril, že nový kupujúci im sľúbil, že sa konečne dostanú domov. Dúfa, že sa tak stane už 5. marca, aj keď mu je jasné, že sa vracia do krajiny zmietanej nepokojmi.

Spolu s ním bol na palube aj 52-ročný inžinier Riasat Ali z Pakistanu. Riasat a Nay sa nalodili v júli v roku 2017. Koncom roka 2018 sa k nim pridal Monchand Sheikh, 26-ročný kuchár z Indie. Koncom roka 2019 sa k posádke pridal aj 31- ročný inžinier Vinay Kumar a 22-ročný Nirmal Singh-Bora.

Návrat domov bude komplikovaný

O ich záchranu a návrat domov sa snažila aj kresťanská charitatívna organizácia Mission to Seafarers. Jej regionálny riaditeľ Andy Bowerman dúfa, že najneskôr o dva týždne sa muži dostanú na dubajské letisko, odkiaľ poletia domov. Bowerman dodáva, že stretnutie s mužmi bolo plné emócií. Po dlhom čase boli schopní loď opustiť a doplávať na breh. Zatiaľ však tanker neopustili natrvalo. Muži totiž prisľúbili, že pomôžu s nevyhnutnými opravami.

Mužom pomáhajú aj ambasády. Dúfajú, že sa im včas podarí vybaviť potrebné cestovné doklady. Okrem toho, pasažieri budú musieť podstúpiť aj COVID-19 test. Ak bude niektorý z nich pozitívny, budú musieť ostať v karanténe. Aj tento prípad je ukážkou toho, že zákony v Spojených arabských emirátoch nechránia mužov pracujúcich na lodiach dostatočne. Cieľom je zaviesť zákon, ktorý umožní opustenú loď skonfiškovať a dať ju do aukcie skôr, ako o tom rozhodnú zdĺhavé súdne procesy.

Uložiť článok

Najnovšie články